Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

GJETJET/ Studimi italian: asimptomatikët, mrekullia te të vegjlit dhe ç’ndodhi në Vo ‘

Më shumë se 40 përqind e njerëzve të diagnostikuar me COVID-19 në një qytezë italiane në rajonin Veneto nuk kishin simptoma të sëmundjes, tregoi një studim i botuar në revistën Nature.

Autorët thonë se hulumtimi i tyre tregon se pacientët asimptomatikë mund të jenë bartës të rëndësishëm të virusit, dhe ata theksojnë rëndësinë e testimit masiv në shtypjen e vatrave të infeksionit.

Në qytetin italian Vo ‘Euganeo, i vendosur jo larg nga Padova, ku jetojnë 3.200 njerëz, vdekja e parë nga COVID-19 u regjistrua në fund të shkurtit. Qyteti u vendos menjëherë në një karantinë dyjavore gjatë së cilës stafet shëndetësore ishin në gjendje të testonin 85 përqind të vendasve.

Doli se 2.3 përqind e popullsisë ishte infektuar me virus në fillim të karantinës dhe se më shumë se 40 përqind e tyre me rezultate pozitive të testit nuk treguan simptoma.

Testimi masiv, i rëndësishëm për kontrollin

Ata zbuluan gjithashtu se vektorët asimptomatikë bartnin të njëjtën sasi të virusit në trup si ata që u sëmurën, duke sugjeruar që ata ishin të përfshirë në mënyrë të konsiderueshme në transmetim.

U konkludua se testimi masiv i personave asimptomatikë të kombinuar me izolimin e personave të infektuar ishte thelbësore për të kontrolluar përhapjen e pandemisë COVID-19 në qytetin e vogël të Vo ‘.

Autorët e studimit thonë se rezultatet e tyre tregojnë se izolimi i shpejtë dhe testimi në masë eliminuan në mënyrë efektive virusin nga qyteti.

“Testimi i të gjithë qytetarëve, pavarësisht nëse ata tregojnë simptoma ose jo, nuk lejon që sëmundja të spiralizohet jashtë kontrollit,” tha Andrea Crisanti, kreu i Departamentit të Mjekësisë Molekulare në Universitetin e Padovës.

“Megjithë transmetimin ‘e qetë’, sëmundja mund të kontrollohet,” beson Crisanti.

Të dhënat nga Vo ‘-a gjithashtu treguan se asnjë fëmijë nën moshën 10 vjeç nuk rezultoi pozitiv edhe pse ata jetonin në të njëjtën shtëpi me të rritur, testet e të cilave dolën pozitive. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com