Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

SITUATA/ COVID-i: Kina teston 4.8 milion njerëz në ditë, ç’ndodh në pjesën tjetër të botës

Kina ka rritur numrin e testeve për koronavirus javët e fundit, kështu që 4.84 milion njerëz janë testuar çdo ditë në fund të korrikut, tha Ministri i Industrisë dhe Teknologjisë së Informacionit Wang Jianping.

Ai deklaroi se gati 5,000 institucione mjekësore dhe 38,000 teknikë po kryejnë testime masive për virusin e koronës në të gjithë Kinën.

Në Kinë, 88,328 njerëz janë infektuar deri më tani, ndërsa 4,677 kanë vdekur, sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins.

Që nga fillimi i pandemisë COVID-19, në botë janë regjistruar 18.978.366 persona të infektuar, sipas Worldometers.

Një total prej 709.266 njerëz kanë vdekur në të gjithë botën që nga fillimi i pandemisë.

Numri më i madh i vdekjeve është regjistruar në Shtetet e Bashkuara, 161.413, i ndjekur nga Brazili me 97.228, Meksika me 48.869 dhe Mbretëria e Bashkuar me 46.364.

Deri më tani janë rikuperuar gjithsej 12.076.833 pacientë, dhe për momentin janë 6,134,509 të infektuar, nga të cilët 6.069.027 kanë një pamje të butë klinike, dhe 65,482 të rënda ose kritike.

Numri më i madh i pacientëve është në Shtetet e Bashkuara, gati pesë milion, i ndjekur nga 2.858.872 në Brazil, 1.963.239 në Indi dhe 886.627 në Rusi.

Epidemia në 213 vende

Numri më i madh i rasteve të reja në 24 orët e fundit është regjistruar në Indi, 56.626, pasuar nga 50.796 në Brazil dhe 44.830 në Shtetet e Bashkuara.

Në Kinë, ku janë raportuar rastet e para të infeksionit koronavirus, deri më tani janë konfirmuar 84,491 raste, gjithsej 4,634 njerëz kanë vdekur dhe 79.047 pacientë me COVID janë shëruar nga sëmundja.

Aktualisht në Kinë ekzistojnë 810 raste aktive, nga të cilat 774 janë pacientë me një pamje klinike më të butë, d.m.th. 96 përqind, dhe vetëm 4 përqind, ose 36 pacientë, kanë një pamje klinike të rëndë ose kritike.

Epidemia e koronavirusit është shpallur në 213 vende.

Numri i të infektuarve në Japoni po rritet

Në Japoni, 1,358 raste të reja të koronavirusit janë konfirmuar në 24 orët e kaluara, dhe katër persona kanë vdekur si rezultat i infeksionit, raporton Reuters.

Edhe pse numri i të infektuarve po rritet, kryeministri Shinzo Abe ka deklaruar se nuk planifikon të rivendosë gjendjen e jashtëzakonshme sepse, siç tha ai, situata është shumë më ndryshe se në prill.

“Ne nuk jemi në një situatë që kërkon vendosjen e një gjendjeje të jashtëzakonshme, por do të jemi në gatishmëri të lartë,” tha Abe.

Ai deklaroi se Japonia ka më shumë se 20,000 shtretër për njerëzit me koronavirus dhe 2.500 shtretër për raste serioze, dhe se sistemi shëndetësor nuk është nën presion.

Një numër rekord viktimash në Indi

Në 24 orët e fundit në Indi, 904 njerëz kanë vdekur si pasojë e infeksionit koronavirus, i cili është numri më i lartë ditor i viktimave që nga fillimi i epidemisë në këtë vend.

Në të njëjtën periudhë kohore, janë regjistruar 56.2282 raste të infeksionit, dhe numri i përgjithshëm i personave të infektuar u afrua në shifrën e dy milion.

Ministria e Shëndetësisë tha se numri i përgjithshëm i vdekjeve në Indi është 40.699.

India ka regjistruar 20,000 vdekje në 30 ditët e kaluara. /tesheshi.com/

 

 

auto pjese dak

Related posts