Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Shuhet Sir Alan Parker, emblema e kinemasë britanike

Sir Alan Parker, regjisori i njohur britanik pas filmave Evita, Bugsy Malone dhe The Midnight Express, ka vdekur në moshën 76 vjeç, raportoi BBC.

Filmat e tjerë të tij përfshijnë Angel’s Powder, Mississippi in Flames, The Commitments dhe The Birdie.

Ai është një nga themeluesit e Guild Directors të Britanisë së Madhe, një shoqatë profesionale që bashkon regjisorë të të gjitha mediave (film, TV, radio, teatër), dhe ishte gjithashtu kreu i Këshillit Britanik të Filmit.

Ai vdiq të premten pas një sëmundje të gjatë.

Alan Parker iu dha titulli nderi i kalorësit në 2002.

Lindur në Londër në 1944, ai filloi karrierën e tij duke drejtuar reklama dhe filma televizivë.

Ai ka fituar shtatë çmime Bafta dhe kurrë nuk ka fituar një Oscar, edhe pse është nominuar dy herë për Regjisorin më të Mirë. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts