Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Shqipëria lë “pa gojë” Italinë: do i “zëvëndësojë” personelin jetëhumbur në Bergamo

Media italiane i ka bërë jehonë faktit që nga Shqipëria do vijnë 30 mjekë e infermierë, të cilët do qëndrojnë  1 muaj në Begramo, në vijën e parë të frontit, për t’u shërbyer pacientëve të infektuar nën kurim intensiv.

Për më tepër, ata do të paguhen nga qeveria shqiptare, me insiativë të së cilës vijnë.

Ndodh kjo pas një bisede mes kryeministrin Rama dhe ministrit të Jashtëm Di Maio, njeriut që vizitoi Shqipëinë ditët e pastërmetit, e që nga Rama është cilësuar si mik i madh i shqiptarëve sikur të ishte vetë shqiptar.

Kryeministri Rama tha se “ai nuk mund ta shihte dot Italinë në vështirësi” dhe foli për ndihma sepse “ne e duam Italinë”.

“Edhe andej është shtëpia jonë tani më që kur Italia motrat dhe vëllezërit italianë na shpëtuan dhe na mikpritën dhe adoptuan në shtëpinë e tyre kur Shqipëria digjej nga dhimbje të papërshkrueshme.

Ne po luftojmë me të njëjtin armik të padukshëm dhe njerëzit e mirë të luftë tonë nuk janë pa kufi, por sot nuk mund t’i mbajmë forcat rezervë në pritje që të hyjnë në luftë këtu, teksa në Itali po kurohen në spitalet e luftës edhe shqiptarë të plagosur nga armiku kanë nevojë për ndihmë.

Është e vërtetë që të gjithë janë mbyllur në kufijtë e tyre dhe vende shumë të pasura i kanë kthyer kurrizin të tjerëve por mbase pse nuk jemi të pasur dhe nuk na ka lënë kujtesa akoma ne nuk mund t’ja lejojmë vetes të mos i tregojmë Italisë se shqiptarët dhe Shqipëria nuk e braktisin kurrë mikun në vështirësi.

Kjo është një luftë ku askush nuk fiton dot i vetëm. Ju të dashur anëtarë të këtij misioni kurajoz për jetën po niseni për një luftë që është edhe e jona. Sot ne jemi të gjithë italiane dhe Italia do të fitojë luftën edhe për ne edhe për gjithë Evropën dhe botën”.

Kujtojmë se Italia ka humbur me dhjetëra pjesëtarë të stafit mjekësor, të cilët kanë ndërruar jetë pas infektimit me COVID-19. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com