Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Shkëmbime të burgosurish mes Iranit dhe SHBA

Irani dhe SHBA shkëmbyen të burgosur të shtunën kështu që një student i diplomuar nga Universiteti Amerikan Princeton u la i lirë në Iran në këmbim të një shkencëtari iranian të mbajtur nga amerikanët, tha ministri i Jashtëm iranian Mohammad Javad Zarif.

I diplomuari amerikan Xiyue Wang dhe studiuesi iranian Massoud Soleimani u shkëmbyen – njoftoi Zarif.

“Jam i lumtur që Profesori Massoud Soleimani dhe Xiyue Wang do të bashkohen së shpejti me familjet e tyre. Shumë falënderime për të gjithë të përfshirë, veçanërisht qeverinë zvicerane”, shkroi Zarif në Tëitter, duke konfirmuar njoftimet që qarkullonin për ditë të tëra se po bëhej një marrëveshje për lirimin e Wang.

Presidenti amerikan Donald Trump ka konfirmuar veçmas se Wang është i lirë. duke thënë se ai po “kthehet në SHBA”.

“Wang është mbajtur nën akuza për spiunazh që prej gushtit 2016. Ne i falënderojmë partnerët tanë zviceranë për ndihmën e tyre në mbylljen e çështjes së Wang me Iranin”, ka shkruar Trump.

Ambasada Zvicerane në Teheran përfaqëson interesat e SHBA në atë vend, ku Ambasada e SHBA është mbyllur që nga viti 1979, që nga kriza e pengjeve që zgjati 444 ditë.

Përfaqësuesi Special për Iranin, Brian Hook, shoqëroi shkencëtarin iranian në Zvicër dhe do të kthehet me Wang pas shkëmbimit në Shtetet e Bashkuara, tha një zyrtar i panjohur amerikan.

Wang u dënua me 10 vjet burg për gjoja hyrje në vend dhe dërgimin e materialit konfidencial jashtë vendit.

Familja e tij dhe Universiteti Princeton i kanë mohuar me forcë këto pretendime.

Ndërsa Soleimani, i cili punon në hulumtimin e qelizave burimore, hematologjinë dhe ilaçin rigjenerues, është arrestuar në SHBA me akuzën se ai shkelte sanksionet tregtare duke provuar të sillte materiale biologjike në Iran. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts