Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

REAKSIONI/ “Jo”-ja e negociatave, Macron sulmohet ashpër në PE: ai, as i madh e as europian!

Drejtuesit e grupeve kryesore politike në Parlamentin Evropian kanë dënuar njëzëri njëzëri shtyrjen e vendimit të Bashkimit Evropian për të ndërmarrë hapa të rinj në procesin e pranimit të vendeve të Ballkanit Perëndimor.

“Ka paqëndrueshmëri në Ballkan dhe ne kemi qenë në gjendje të sjellim një dozë stabiliteti sepse kjo është përgjegjësia jonë”, deklaroi kreu i grupit të Partive Popullore Evropiane (EPP) Manfred Weber në PE.

Gjatë debatit në Parlamentin Evropian, ai vlerësoi se as Shqipëria dhe as Maqedonia Veriore nuk kishin marrë perspektivën që meritonin.

“Ne kemi kërkuar shumë për këto vende dhe tani dyert për ta  janë të mbyllura. Ne po humbasim besueshmërinë, dhe kjo është serioze”, tha Weber.

Ai tregoi faktin se të gjithë liderët që vinin nga PPE në samitin e Brukselit mbështesin zgjerimin, dhe se presidenti Emmanuel Macron dhe kryeministri hollandez Mark Rurte, të cilët i përkasin liberalëve, ishin “vetëm kundër të gjithëve”.

Garcia Perez tha para socialdemokratëve evropianë se zgjerimi mund të sjellë vetëm “jetë të re” në BE.

“Futja e Ballkanit Perëndimor jo vetëm që do të kontribuojë në stabilitetin në rajon, por edhe në stabilitetin në të gjithë BE”, tha Garcia Perez.

Udhëheqësi i Grupit Evropian të Liberalëve, i cili gjithashtu përfshin deputetët e partisë franceze të Macron, Dacian Ciolos, tha se zgjerimi duhet të mbetet në zemër të politikës së BE.

“Ne nuk mund të imagjinojmë një Evropë të fortë pa qenë e hapur për fqinjët e saj, dhe veçanërisht për ata që besojnë në të, ndoshta edhe më të fortë se disa shtete anëtare”, tha Ciolos.

Ai theksoi se “Evropa duhet të mbetet motori i reformës demokratike dhe dyert e saj të jenë të hapura”.

Të Gjelbrit evropianë gjithashtu përcollën kritika të ashpra ndaj Macronit mbi vendimin e tij për të bllokuar hapjen e bisedimeve të pranimit me Maqedoninë Veriore dhe Shqipërinë. Ligjvënësi Philippe Lamberts e quajti vendimin si një gabim serioz dhe i bëri thirrje BE që të bëjë gjënë e duhur nëse ai ka vullnetin politik për ta bërë këtë.

“Nëse ju kujtohet, ne thjesht e përshëndetëm Macron si një evropian të shkëlqyer. Me kalimin e kohës, ne e kuptojmë se ai nuk është aq i madh, as aq shumë evropian”, përfundoi Lamberts. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com