Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

KUNDËRSHTIMI/ Prokurorja e Hagës që guxon të hetojë Izraelin, “armike” dhe për Biden-in

Shtetet e Bashkuara “kundërshtojnë me forcë” hetimin e Gjykatës Penale Ndërkombëtare (ICC) për krimet e pretenduara në territoret palestineze, tha zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të SHBA Ned Price.

Ai shtoi se administrata e Joseph Biden është ende “duke rishikuar” sanksionet e marra gjatë kohës së Donald Trump kundër prokurores Fatou Bensouda dhe zyrtarëve të tjerë të juridiksionit ndërkombëtar.

Prokurorja Bensoud tha dje se ajo kishte filluar një hetim mbi krimet e pretenduara në territoret palestineze.

Siç u tha, hetimi do të zhvillohet “në mënyrë të pavarur, të paanshme dhe objektive, pa frikë dhe favor”.

Në vitin 2019, Bensouda tha se kishte një “bazë të arsyeshme” për të hapur një hetim mbi krimet e luftës në veprimet ushtarake izraelite në Rripin e Gazës dhe zgjerimin e vendbanimeve hebraike në Bregun Perëndimor të okupuar.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu dënoi dje vendimin e kësaj prokuroreje të Hagës, duke besuar se thelbi i vendimit ishte “hipokrizia dhe antisemitizmi”.

Kryeprokurorja i Gjykatës Penale Ndërkombëtare tha se ajo kishte filluar një hetim zyrtar mbi krimet e pretenduara të kryera në territoret e okupuara Palestineze, të cilat Izraeli i kundërshton me forcë.

“Unë konfirmoj sot që Zyra e Prokurorit të Gjykatës Penale Ndërkombëtare ka filluar një hetim mbi situatën në Palestinë,” tha prokurorja Fatou Bensouda në një deklaratë.

ICC vendosi në shkurt të ketë juridiksion mbi situatën në territoret e okupuara palestineze. Gjyqtarët deklaruan se vendimi i tyre bazohej në rregullat e përcaktuara në dokumentet themeluese të gjykatës me qendër në Hagë dhe se kjo nuk ishte një përpjekje për të përcaktuar shtetësinë ose kufijtë ligjorë.

Izraeli, një vend që nuk është anëtar i kësaj gjykate, ka refuzuar juridiksionin e saj.

Nga ana tjetër, Autoriteti Palestinez e mirëpriti vendimin e Gykatës së Hagës.

Eshtë një “hap i shumëpritur në favor të luftës së palodhur palestineze për drejtësi dhe përgjegjësi, të cilat janë shtyllat e nevojshme të paqes që populli palestinez kërkon dhe meriton”, tha Ministria e Jashtme palestineze.

Grupi i Hamas gjithashtu përshëndeti vendimin e prokurorisë ICC dhe mbrojti veprimet e saj, duke i quajtur ato “rezistencë legjitime”.

“Vendimi për të hapur një hetim pasoi një hetim paraprak të përpiktë të kryer nga zyra ime që zgjati gati pesë vjet,” tha prokurorja në largim Fatou Bensouda.

“Në fund të fundit, shqetësimi ynë kryesor duhet të jenë viktimat e krimeve, si palestineze ashtu edhe izraelite, të cilat kanë rezultuar nga një cikël i gjatë dhune dhe pasigurie që ka shkaktuar vuajtje të thellë dhe dëshpërim në të gjitha palët,” tha ajo.

“Zyra ime do të marrë të njëjtën qasje parimore, të paanshme si në të gjitha situatat për të cilat është përgjegjëse.”

Bensouda, i cili do të zëvendësohet nga prokurori britanik Karim Khan më 16 qershor, tha në dhjetor 2019 se “krime lufte janë kryer ose po kryhen në Bregun Perëndimor, duke përfshirë Jeruzalemin Lindor dhe në Rripin e Gazës”. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts