Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Programi Botëror i Ushqimit zvogëluar ndihmën ndaj palestinezëve: mungesë donacionesh

Programi Botëror i Ushqimit – WFP pezulloi ose zvogëloi ndihmën ndaj palestinezëve në Bregun e okupuar dhe Rripin e Gazës për shkak të mungesës së fondeve, thanë zyrtarët.

Përafërsisht 27,000 palestinezë nuk do marrin më ndihmë nëpërmjet këtij programi të OKB-së, tha Stephen Kearney, drejtor i Organizatës për territoret palestineze.

Një vendim vjen për shkak të një reduktimi gradual të donacioneve gjatë katër viteve të fundit, me implikimet më të mëdha nga shkurtimeve e aseteve të SHBA.

Në 2018, WFP i dha ndihmë rreth 250,000 njerëzve në Gaza dhe rreth 110,000 në Bregun Perëndimor.

Maha Al-Nawajah nga fshati Yatta pranë Hebronit tha se ajo tani është duke blerë më pak artikuj.

“Ata nuk e rinovuan kartën time në dhjetor”, tha nëna 52-vjeçare, duke iu referuar një karte WFP me të cilën blente ushqim për 12 anëtarë të familjes së saj.

Ajo shtoi se askush në familjen e saj nuk ishte i punësuar.

WFP dërgoi një thirrje për donacione në dhjetor dhe mori fonde shtesë nga Bashkimi Evropian dhe Zvicra, por kjo nuk është e mjaftueshme, tha Kearney.

Ai tha se agjencia kishte nevojë për 57 milionë dollarë dhe shtoi se tani do të kërkonte fonde nga donatorë të rinj për të mbushur boshllëkun.

Ai gjithashtu tha se ka frikë se reduktimi i donacioneve do të ndikojë në ekonominë lokale, pasi banorët përdorën kartat për të blerë sende ushqimore në dyqanet lokale.

Pothuajse 80 për qind e banorëve të Gazës mbështeten në ndihma ndërkombëtare.

Rripi i Gazës është bllokuar nga Izraeli dhe Egjipti për më shumë se një dekadë. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts