Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

PRITSHMËRITË/ Ç’sjell debati i parë Trump-Biden dhe kush prej tyre i trembet moderatorit Chris Wallace?

Pas muajsh fyerjesh përmes mediave sociale, në fjalime dhe në dy konventa, Presidenti i tanishëm Donald Trump dhe ish-Zv.Presidenti Joe Biden do të përballen – por duke respektuar masat epidemiologjike – të martën, në debatin e parë presidencial.

Gara presidenciale ka qenë e qëndrueshme për muajt e fundit dhe sondazhet tregojnë se Biden kryeson.

Debati do të jetë një mundësi për të dy kandidatët, demokratin Biden, 77 vjeç, dhe republikanin Trump, 74 vjeç, për të treguar aftësitë e tyre pas muajsh sulmesh të ndërsjellta.

Moderimi, nga Chris Wallace

Debati do të fillojë në 21:00 me kohën lokale, ose në 3:00 me kohën e Evropës Qendrore, dhe do të zgjasë 90 minuta.

Do të mbahet në Cleveland dhe do të moderohet nga Chris Wallace, drejtuesi i Fox News Sunday.

Wallace moderoi debatin e tretë presidencial midis Hillary Clinton dhe Trump në 2016.

Kohët e fundit, Wallace është vlerësuar për marrjen në pyetje të drejtpërdrejtë të presidentit në një intervistë në korrik, i cila foli për pandeminë e virusit koronar COVID, lavdërimet e presidentit për një test njohës jashtëzakonisht të suksesshëm dhe nëse Trump do të pranojë rezultatet e zgjedhjeve presidenciale.

Stafi i Trump i dërgoi komitetit të debatit një listë të moderatorëve të sugjeruar për debatin, por Wallace nuk ishte në atë listë.

“Ai do të më bëjë pyetje të vështira”

Presidenti amerikan pretendon se Wallace, një gazetar për një kohë të gjatë, i njohur si i paanshëm dhe i përgatitur mirë, do të diktojë avantazhin e Biden.

“Ai do të më bëjnë pyetje të vështira, do të shihni,” i tha Trump javën e kaluar Fox News.

“Do të jetë e padrejtë, nuk kam asnjë dyshim. Dhe do të kontrollohet nga e majta radikale. Ata e kontrollojnë atë”, shtoi ai.

Për muaj me radhë, Trump ka pohuar se Biden është intelektualisht i paaftë.

Trump përsëri kërkoi të dielën që kundërshtari i tij në zgjedhje të testohej mendërisht përpara debatit të së martës.

“Unë do të kërkoj që Joe Biden i përgjumur të testohet para ose pas debatit të martën në mbrëmje. Sigurisht, edhe unë do të pajtohem me këtë,” shkroi Trump në Twitter.

“Sjellja e tij në debate është e pabarabartë, për ta thënë butë, dhe kjo mund të shkaktohet vetëm nga droga”, njoftoi Trump.

COVID-19, ekonomia, integriteti i zgjedhjeve…

Gjendja mendore e Biden ka qenë shënjestra e sulmeve nga Trump dhe bashkëpunëtorët e tij për muaj me radhë.

I pyetur të dielën nëse do t’i nënshtrohej një testi droge, Biden qeshi dhe tha se nuk kishte asnjë koment.

Debati do të përbëhet nga gjashtë raunde 15-minutëshe në temat e zgjedhura nga Wallace: Rezultatet e Trump dhe Biden, Gjykata e Lartë e SHBA, COVID-19, ekonomia, integriteti i zgjedhjeve dhe politikat mbi çështjet racore.

Pyetjet në lidhje me Gjykatën e Lartë do të përfshihen pothuajse me siguri në debat, ajo se kur Senati do të votojë për pasardhësen e gjyqtares Ruth Bader Ginsburg, pas vdekjes së saj këtë muaj.

Pavarësisht pretendimeve në 2016 se kandidatët e Gjykatës së Lartë nuk duhet të konfirmohen në vitet e zgjedhjeve, udhëheqësi i shumicës së Senatit, republikani Mitch McConnell tha orë pas vdekjes së saj se ai do të mbështeste kandidatin e Trump.

 Sa i përket integritetit të zgjedhjeve, Wallace mund t’i kërkojë presidentit amerikan prova për të vërtetuar pretendime të përsëritura, të pabazuara se votimi me postë do të çojë në mashtrim të madh zgjedhor, ose të pyesë ndonjë kandidat se si do ta trajtojnë ndërhyrjen e huaj në zgjedhje.

A paguante taksa presidenti?

Të dy kandidatët mund të pyeten gjithashtu nëse janë të gatshëm të pranojnë rezultatet e zgjedhjeve presidenciale dhe të angazhohen për një transferim paqësor të pushtetit.

Biden tha më herët se ai do e bënte, por Trump jo.

Do të pritet gjithashtu nëse Wallace do të bëjë një pyetje në lidhje me historinë shpërthyese të New York Times të botuar të dielën në lidhje me pagesat e taksave nga ana e Trump.

NYT raportoi se për shumë vite Trump paguante një taksë të vogël, ose nuk e paguante fare. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts