Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Pjekjet e para në hapësirë, por ende nuk u njihet shija

Biskotat me çokollatë u bënë ushqimi i parë i pjekur në hapësirë ​​si pjesë e një eksperimenti unik, raportoi BBC gjatë fundjavës.

Astronautët në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor (ISS) poqën cookie-t në një furrë speciale muajin e kaluar. Tre biskota, secila në një mbështjellës të veçantë, u kthyen në Tokë me anijen SpaceX Dragon në 7 janar.

Qëllimi i eksperimentit është të hulumtojë mundësitë e përgatitjes së ushqimit gjatë udhëtimit të gjatë në hapësirë.

Rezultatet e një eksperimenti të kryer nga astronautët Luca Parmitano dhe Christina Koch u zbuluan javën e kaluar. Deri më tani askush nuk e di se si shijojnë.

Një zëdhënës i Double Tree, i cili siguroi brumin e biskotave, i tha BBC se biskotat së shpejti “do të testohen më tej për të vlerësuar rezultatet përfundimtare të eksperimentit”.

Këto teste gjithashtu do të përcaktojnë nëse ato janë të sigurta për t’u konsumuar.

Për qëllimin e eksperimentit, pesë biskota u poqën gjatë disa ditëve për të përcaktuar temperaturën ideale të pjekjes, si dhe kohën e kërkuar.

Në Tokë, duhen rreth 20 minuta në rreth 150 gradë celsius për të pjekur këto biskota. Astronautët kanë zbuluar që pjekja në hapësirë ​​zgjat shumë më gjatë.

Ata janë pjekur në një furrë prototipe të bërë nga NanoRacks dhe Zero G Kitchen. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts