Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

PËRLLOGARITJET/ Studimi i ekspertëve italianë: kur mund të përfundojë epidemia në Evropë

Kur do të përfundojë e gjithë kjo? Ndoshta nuk ka asnjë pyetje që po angazhon njerëz në mbarë botën në kohën e pandemisë së re të koronavirusit. Një studim i ri nga Italia është inkurajues. Shkencëtarët kanë llogaritur se kur mund të përfundojë epidemia.

Megjithëse Italia ende përbën numrin më të madh të viktimave të virusit SARS-CoV-2, lajmi i mirë është se kthesat në diagrame nuk tregojnë më një përhapje eksponenciale.

“Kurba që tregon përhapjen e infeksionit vazhdon të rritet, por në mënyrë lineare dhe më të drejtë”, tha Pjerpaolo Siler, zv / ministri i shëndetësisë i Italisë.

Kjo sugjeron që vendi tashmë ka arritur kulmin e epidemisë, ose të paktën është afër.

Shkencëtarët nga Instituti i Ekonomisë dhe Financave Einaudi, të financuara nga Banka e Italisë, kanë analizuar me kujdes të dhënat e marra nga Shërbimi i Mbrojtjes Civile në baza ditore dhe bazuar në atë që ata kanë llogaritur zhvillimin e ardhshëm të infeksionit. Sipas faqes së lajmeve Quotidjano, llogaritjet e tyre tregojnë se kulmi i epidemisë duhet të pritet në fillim të prillit. Dhe pas kësaj virusi do të transmetohet, por çdo ditë gjithnjë e më pak.

Ndërsa ngjitja ka evoluar ndryshe në zona të ndryshme, shkencëtarët kanë llogaritur për secilën prej tyre kur ka të ngjarë të mos ketë infeksione të reja.

Sipas shkencëtarëve, epidemia e koronavirusit do të pushojë së pari në Trento, Tiroli i Jugut: 6 prilli është data kur citojnë si ditën e parë pa infeksione të reja. Në Liguria, Umbria dhe Basilicati një ditë më vonë, më 7 prill, pasuar nga Aosta (8 prill) dhe Abruco (11 Prill). Disa ditë më vonë (14 prill) Siçili dhe Veneto, Piemonte, 15 prill. Pastaj Lazio me kryeqytetin Romë (16 Pprill), Kalabria (17 prill), Campania (20 prill).

Deri më tani, Lombardia më e goditur mund të presë që epidemia të përfundojë në 22 prill, dhe Emilia Romagna, pika e dytë fokale, në veri të Italisë, më 28 prill. Pjesë të tjera të vendit midis 5 dhe 16 majit.

Prandaj, Italia duhet të ketë kohën më të vështirë për të kaluar deri në mes të majit, me kusht që njerëzit të vazhdojnë të respektojnë kufizimet e lëvizjes më pas.

Në Gjermani, epidemia ndalon rreth dy javë e gjysmë pas Italisë.

Analisti i të dhënave, biokimisti dhe profesori i Universitetit të Filadelfia-s, Enrico Buchi, tha se kurba e shumicës së vendeve perëndimore duket e ngjashme, me disa ditë vonesë.

Në Spanjë, epidemia pritet të përfundojë gjashtë ditë pas pikës së nxehtë italiane, në Francë 11 ditë më vonë, në SHBA pas dy javësh, në Mbretërinë e Bashkuar pas 16 ditësh, në Hollandë pas 17, dhe në Gjermani dhe Belgjikë, pas 18 ditësh.

Vlerësimet e Buchi-t bazohen, ndër të tjera, në shkallën e përhapjes së virusit në secilin vend. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com