Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Përgjakja e Minskut, BE vendos të rishikojë marrëdhëniet me Bjellorusinë nën Lukashenkon

Kreu i diplomacisë së Brukselit Josep Borrell tha se Bashkimi Evropian do të rishikojë plotësisht marrëdhëniet e tij me Bjellorusinë dhe vlerësoi se zgjedhjet presidenciale në atë vend nuk ishin as të lira dhe as të drejta.

“Ne do të vlerësojmë lëvizjet e autoriteteve bjelloruse dhe do të bëjmë një përmbledhje të thellë të marrëdhënieve të BE-së me Bjellorusinë,” tha Borrell, raporton Beta.

Ai vlerësoi se qytetarët e Bjellorusisë kanë treguar se ata duan ndryshim dhe u bëri thirrje autoriteteve në Minsk të fillojnë një dialog me të gjitha pjesët e shoqërisë.

“Kjo mund të përfshijë, ndër të tjera, marrjen e masave kundër atyre që janë përgjegjës për dhunën, arrestimet e pajustifikuara dhe falsifikimin e rezultateve të zgjedhjeve,” tha Borrell.

Në vitin 2004, Bashkimi Evropian vendosi një embargo armësh ndaj Bjellorusisë, si dhe sanksione ndaj atyre që pretendon se janë të lidhura me zhdukjen e kundërshtarëve të Lukashenkos.

Masat shtesë

Në vitet në vijim, BE vendosi masa shtesë kundër shumë individëve dhe organizatave, por shumica e sanksioneve u lehtësuan në vitin 2016, kur Lukashenko liroi një grup të burgosurish politikë.

Sipas rezultateve zyrtare të zgjedhjeve presidenciale, Lukashenko fitoi më shumë se 80 përqind të votave, ndërsa kandidatja kryesore e opozitës Svetlana Tikhanovskaya morri pothuajse 10 përqind.

Shpallja e rezultateve sipas të cilave fitoi Lukashenko, presidenti i shtetit që nga viti 1994, çoi në protesta dhe përplasjeve të rënda midis policisë dhe demonstruesve. Një protestues u vra gjatë konfliktit, dhe dhjetëra u plagosën.

Tikhanovskaya, i cili fillimisht nuk pranoi të pranonte rezultatet e votimit, tha të martën se ajo kishte marrë strehim në Lituani dhe u bëri thirrje mbështetësve të ndalonin demonstratat. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts