Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Për herë të parë që ’74-ra: anullohet Maratona e famshme Berlinit

Për herë të parë që nga viti 1974, Maratona e Berlinit nuk do të mbahet për shkak të pandemisë së sëmundjes COVID-19, njoftuan organizatorët e veprimtarisë, e cila do të zhvillohej në 26 dhe 27 shtator të këtij viti.

“Megjithëse u përpoqëm shumë, në këtë moment nuk është e mundur të mbahet Berlini-Maratona me hijeshinë e zakonshme të Berlinit”, thuhet në një njoftim për shtyp duke thënë se nuk është e mundur të organizohet gara në një datë të mëvonshme këtë vit.

Përveç kufizimeve aktuale për shkak të përhapjes së koronavirusit, vendimi për anulimin e Maratonës së Berlinit ishte për shkak të frikës nga shtrëngimi i masave në të ardhmen dhe pasigurisë për ardhjen e konkurrentëve të huaj.

Ata që kanë paguar tarifën e regjistrimit kanë mundësinë e një rimbursimi ose regjistrimi automatik për Maratonën e Berlinit 2021, e cila duhet të mbahet në 25 dhe 26 shtator.

U anulua gjithashtu Maratona e Nju Jorkut

Maratona e Berlinit është një ngjarje sportive që zhvillohet çdo vit në rrugët e kryeqytetit gjerman në fundjavën e fundit në shtator.

Nisur në 1974, ngjarja përfshin disa gara në një distancë maratonë prej 42.195 kilometra, kryesisht garat për drejtimin e rrugëve për meshkuj dhe femra në nivelin elitar, një garë masive për publikun e gjerë, një garë me karrige me rrota, si dhe gara të tjera.

Më parë u njoftua se Maratona e Nju Jorkut, e cila ishte planifikuar për 1 nëntor, gjithashtu ishte anuluar.

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH), Tedros Adhanom tha të mërkurën se ai pret që numri i rasteve të infeksionit, i cili tani është rreth 9.3 milion, të arrijë në dhjetë milion javën e ardhshme. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts