Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

PARALAJMËRIMI/ Hargalisja suedeze me Corona-n s’do zgjasë shumë: gati arkmortet në masë

Suedia duhet të përgatitet për mijëra të vdekur nga COVID-19, tha së fundi kryeministri i vendit.

“Ne do të na shtohen të vdekurit në mijëra. Ne duhet të përgatitemi për këtë,” tha Stefan Lofven në një intervistë me të përditshmen Dagens Nyheter.

Vendi po përballet me një krizë për shkak të numrit të njerëzve që kanë nevojë për kujdes dhe rënies në ekonomi. Lofven paralajmëroi që pandemia e koronavirusit do të zgjaste “muaj, jo javë”. “Ne duhet ta kemi atë perspektivë dhe të mos heqim dorë nga masat.”

“Ne kemi zgjedhur një strategji të kurbës së infeksionit për të parandaluar një ngritje dramatike, sepse sistemi ynë i kujdesit shëndetësor nuk do të jetë në gjendje ta përballojë këtë”, tha kryeministri suedez, duke shtuar se kjo nënkupton “pacientë me kujdes më intensiv dhe shumë më të vdekur”.

Vlerësimi i viktimave të koronavirusit bazohet në përvojën e vendeve të tjera dhe gjithashtu përhapjen në vend. Që nga e premtja, 6,131 njerëz u infektuan në vend me një popullsi prej 10 milion, dhe 358 njerëz ndërruan jetë.

Suedia ka prezantuar masa shumë më të buta për të luftuar përhapjen e koronavirusit sesa fqinjët e saj.

“Unë nuk mendoj se duhet të jetë e tepërt,” thotë Lofven. “Të gjitha vendet po mendojnë se si të imponojnë distancën sociale dhe forcojnë sistemin shëndetësor. Ne e bëjmë këtë në mënyra të ndryshme, ndonjëherë jemi në faza të ndryshme të një epidemie.”

Lofven tha se ai “dëgjoi ata me njohuri epidemiologjike” në lidhje me përpjekjen për të rrafshuar kurbën e ngjitjes, dhe qeveria dëgjoi të tjerët në përpjekjet për të ruajtur vendet e punës dhe ekonominë.

Rritja e numrit të jetëhumbjeve dhe të infektuarve në Stokholm ka ngritur pyetje në lidhje me korrektësinë e politikës së autoriteteve suedeze për luftimin e sëmundjes pa kufizuar lëvizjen e qytetarëve si pjesa më e madhe e Evropës.

Qeveritë në të gjithë Evropën kanë mbyllur shkollat ​​dhe kanë miratuar masa drakoniane për të kufizuar kontaktet sociale. Nga fqinjët e Suedisë, Danimarka dhe Norvegjia mbyllën kufijtë dhe shkollat ​​e tyre, ndërkohë që Finlanda izoloi zonat kryesore të saj urbane.

Suedezët, nga ana tjetër, janë në gjendje të shkojnë në shkolla, restorante, parukieri etj., dhe fëmijë, edhe pse numri i rasteve me infeksion dhe humbje jete po rritet, veçanërisht në Stokholm, ku janë regjistruar më shumë se gjysma e vdekjeve.

Analiza e të dhënave për vendndodhjen me anë të smatrphon-ëve, tregoi se ndërsa në shumicën e vendeve evropiane vizita në vendet publike është në rënie, Suedia po shkon në drejtim të kundërt.

Por qasja liberale e Suedisë po përballet me kritika ndërsa epidemia përhapen sidomos në kryeqytet.

“Ne nuk kemi zgjidhje tjetër; ne duhet ta mbyllim Stokholmin menjëherë,” i tha Reuters-it, Ceciula Soderberg-Naucler, një profesore e mikrobiologjisë mjekësore në Institutin Karolinska.

Ajo është një nga 2300 akademikë që nënshkruan një letër të hapur drejtuar qeverisë në fund të muajit të kaluar duke kërkuar masa më të rrepta për të mbrojtur sistemin shëndetësor.

“Ne kemi nevojë për të vendosur kontrollin e situatës; nuk mund të shkojmë në një situatë ku do të kemi një kaos të plotë. Askush nuk po e provon këtë drejtim, kështu që pse në Suedi duhet që së pari ta shqyrtojmë atë pa marrëveshje të bazuar në informacion?”, tha ajo.

Ka shumë shenja në rritje se virusi po përhapet në shtëpi pleqsh, kryesisht në kryeqytet, ku një pjesë e stafit të spitaleve dhe shtëpive të pleqve ka paralajmëruar publikisht për mungesën e pajisjeve mbrojtëse siç janë maskat.

Në një konferencë për shtyp këtë javë, kryeministri i majtë Stefan Lofven iu përgjigj pyetjeve nëse numri në rritje i infektimeve në shtëpitë e të moshuarve suedezë ishte një tregues i dështimit të strategjisë.

 “Unë nuk mendoj se kjo është një shenjë e kësaj. Kështu duken gjërat në të gjithë Evropën,” tha ai. “Gjatë gjithë kohës, ne themi se situata do të jetë më e keqe përpara se të përmirësohet.” /tesheshi.com/

 

 

auto pjese dak

Related posts