Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Nxirren nga “ferri” Al-Hol katër fëmijë shqiptarë, Rama drejt Libanit: me ndihmën e Zotit…

Katër fëmijë shqiptare, ku njëri prej tyre është Endri Dumani, si dhe një grua në karrocë invaliditeti, janë të shpëtuarit nga kampi famëkeq kurd në Siri Al-Hol.

I pashpjegueshëm ëhstë fakti se e motra e Endri Dumanit nuk ka pranuar të kthehet, duke mbetur në kamp, e fshehur, në komentin kur pjesëmarrësit në aksionin e nxjerrjes janë futur aty.

Kryemnistri Rama shkroi se operacioni ishte finalizim i një përpjekjeje 1-vjeçare, dhe u nis urgjent për në Liban që t’i mirëpresë.

Një hap nga finalizimi i fazës së parë operacionit kompleks për nxjerrjen e fëmijëve shqiptarë nga ferri i kampeve të Sirisë, pas një përpjekjeje diplomatike prej më shumë se një viti tanimë.

Nëse me ndihmën e Zotit gjithçka do të shkojë sipas planit, nesër do të kthejmë në atdhe katër fëmijë dhe do të hapim rrugën për finalizimin e fazës së dytë, ku do të kthejmë edhe pjesën tjetër”,  shkroi Rama. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts