Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Nga pista në barelë: kjo ishte fitorja tragjike e një skiatori norvegjez (pamje)

Skiatori i ri norvegjez Lucas Braathen pësoi një rënie të rëndë në fund të garës në Adelboden, Zvicër.

Zviceriani 20-vjeçar kaloi i pari vijën e finishit, por humbi ekuilibrin në fund dhe ra rrëmujshëm ndërsa kaloi nëpër vijën që i jepte triumfin në garë.

Në fillim, gjuri i tij i djathtë u kthye çuditërisht brenda, dhe trupi i tij ra përpara, dhe pastaj fluturoi hodh në ajër, pas së cilës ra në shpinë, domethënë në zonën e qafës dhe kokës.

Braathen rrëshqiti i palëvizur deri te gardhi në vijën e finishit dhe nuk lëvizi shumë. Pas pak, mjekët vrapuan drejt tij duke e vënë në barelë dhe nxjerrë jashtë pistës.

Thuhet se Braathen ishte i vetëdijshëm, por kolegut i tij Kilde s’mund të festonte fitoren pas asaj cfarë pa në finish.

Braathen bëri debutimin e tij në Kupën e Botës dy vjet më parë, dhe në tetor të vitit të kaluar ai fitoi bujshëm në garën e sllallomit gjigand në Solden, Austri. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts