Auto Dak
Auto Dak

Nëse i konsumoni këto ushqime në darkë, përshëndetuni me gjumin!

Për shkak të jetës super stresuese, shpesh na mungon gjumi i mjaftueshëm. Por jo vetëm stresi eshte fajtori. Ushqimet e darkës gjithashtu mund t’ju lënë pa gjumë. Nëse e keni të vështirë të flini natën, duhet të ndërprisni këto ushqime në darkë:

  1. Çaji.

Edhe pse mund ta keni imagjinuar që një filxhan çaji i nxehtë do t’ju ​​vinte në gjumë shpejt, çaji  përmban një sasi të vogël të kafeinës, por të mjaftueshme për të nxitur funksionet e sistemit nervor, zemrës dhe muskujve, duke ju lënë pa gjumë.

Është mirë të ndërprisni të gjitha përmbajtjet e kafeinës si çokollatë, kola, çaj dhe madje edhe kafe, të paktën katër deri në gjashtë orë para se të vendosni kokën në jastëk. Gjithashtu, konsumimi i shumë lëngjeve rrit frekuencën e shkuarjes në banjës gjatë natës, një faktor ky çrregullues për gjumin!

  1. Mishi i pulës

Megjithëse proteina duhet të përbëjë një pjesë të rëndësishme të dietës së përditshme, shumë prej tyre mund t’ju ​​lënë pa gjumë.

Pula është e pasur me proteina, konsumi i të cilave mund të ndërhyjë në ritmin tuaj të gjumit, nëse hahet pak para kohës së tij. Ngrënia e ushqimeve të pasura me proteina gjatë darkës do t’ju ​    jap energji, por jo qetësi në trup.

  1. Akulloret dhe ëmbëlsirat e rënda

Akullore apo ëmbëlsirë në darkë? Nuk është ide e mirë.

Akullorja përmban shumë yndyrë dhe është e ngarkuar me sheqer. Shmangni konsumimin e saj afër gjumit, pasi trupi nuk do të ketë kohë të mjaftueshme për të djegur dhjamin dhe mund t’ju bëj të shqetësuar.

Gjithashtu, konsumimi i ushqimeve të tjera të yndyrshme dhe të skuqura mund të çojë në një gjumë të trazuar.

  1. Çokolatat

Çokolatat kanë aftësi të mëdha për t’ua prishur gjumin. Çokolata e qumështit përmban tirozinë, e cila shndërrohet në dopaminë, një stimulues që do të shkaktojë gatishmëri për qëndrim zgjuar. Çokolata e zezë përmban sasinë më të lartë të kafeinës se sa një filxhan kafe. Ajo gjithashtu përmban theobrominë, një përbërës i njohur për rritjen e rrahjeve të zemrës dhe shkakton pagjumësi.

  1. Ushqimet pikante

Ushqimet pikante rrisin temperaturën e trupit dhe ju bëjnë më të shqetësuar. Këto mund të shkaktojnë zbaticë të acideve që mund t’ju lënë pa gjumë gjithë natën. Hudhra është e njohur si barishte “e nxehtë” apo ushqim pikant që mund të shkaktojë urth. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts