Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Më në fund: zbulohet vendndodhja ku u krijua vepra e fundit e Van Gogh

Piktura e fundit nga Vincent van Gogh (1853 – 1890) “Rrënjët e Pemëve”,  janë një përzierje ngjyrash dhe formash: Rrënjët e ndërlikuara blu dalin nga pjerrësia abstrakte, ndërsa drita jeshile lë “lëkundje” në erë.

Dhëndri i artistit të famshëm Andries Bonger, më vonë shkroi:  “Mëngjesin para se të vritej, Van Gogh krijoi një sous-bois (skenë pyjore) plot diell dhe jetë “.

Historianët e dinë që artisti hollandez ka punuar për këtë më 27 korrik 1890 – në të njëjtën ditë ai u kthye në një hotel në qytetin francez Auvers-sur-Oise, me një plagë me armë në stomak. Dy ditë më vonë, Van Gogh vdiq dhe “Rrënjët e Pemëve” mbetën të papërfunduara.

Tani, falë një kartoline antike franceze, studiuesi Wouter van der Veen ka zbuluar vendndodhjen e saktë që pikturoi Van Gogh, dhe ekspertë të muzeut të Amsterdamit, të quajtur sipas artistit të famshëm, kanë konfirmuar se lokacioni duket “jashtëzakonisht autentik”. Van der Veen, drejtor shkencor i Institutit Van Gogh në Francë, zbuloi vendndodhjen ndërsa studion kartolinën Auvers nga fillimi i shekullit të 20-të.

Në njërën prej tyre, një çiklist qëndron pranë një pjerrësie të mbuluar me rrënjë të trasha e të ndërlikuara peme. Vendndodhja, siç doli, është njëqind metra larg nga hoteli ku Van Gogh kaloi ditët e fundit të jetës së tij.

Në pamundësi për të udhëtuar në këtë qytet për shkak të COVID, Van der Veen punësoi Bert Maes, një dendrolog që specializohet në histori dhe bimësi, por edhe ekspertë të Muzeut Van Gogh. Ai gjithashtu kontaktoi pronarin e Institutit Van Gogh Dominique-Charles Janssens, i cili ishte në Auvers në atë kohë, dhe i kërkoi që të vizitonte sitin.

Janssens shpejt konfirmoi që ishte kjo.

Van der Veen publikoi gjetjet në librin: “Një hetim për ditët e fundit të Van Gogh”.

Deri më sot, askush nuk e di saktësisht se si vdiq Vincent van Gogh, megjithëse besohet gjerësisht se ai bëri vetëvrasje. Historianët e dinë që ai vuante nga sëmundja mendore vitet e fundit – me siguri për shkak të së cilës ai preu një pjesë të veshit të majtë, në 1888 – por përshkrimet e simptomave nuk janë të sakta, dhe, mbi këtë bazë, është e pamundur të përcaktohet diagnoza e saktë.

Gati dhjetë vjet më parë, historianët dhe fituesit e çmimeve Pulitzer, Steven Naifeh dhe Gregory White Smith parashtruan teorinë e diskutueshme se vdekja e tij ishte një aksident – ata pretendojnë se ai u qëllua nga djemtë, apo të njohurit e tij, të cilët Van Gogh nuk pranoi t’i raportonte ato. Nga rruga, plumbi përfundoi në bark dhe dëmtoi organet vitale, kështu që Vincent van Gogh vdiq për 29 orë.

Përshkrimet më të hershme të incidentit – ato të shkruara menjëherë pas ngjarjes – nuk përmendin vetëvrasje, por vetëm se “Van Gogh u plagos”. Banorët e Auversit, një fshat piktoresk afër Parisit, heshtën dhe ‘në fillim’ dëshmuan se nuk e panë Van Gogh atë ditë.  /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts