Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Maskë në vend të gjellës? Hulumtimi: mos i hidhni N95, ja si t’i dezinfektoni ato (video)

Tenxheretë moderne të llojit Multi Cooker, mund të jenë shumë efektive në dezinfektimin e maskave mbrojtëse N95 – të cilat janë gjithnjë e më të vështira për t’u gjetur në treg për shkak të pandemisë COVID-19.

Studiuesit e Universitetit të Illinois, Urbana-Champaign, kanë zbuluar se kur një maskë vendoset në këto pajisje për 50 minuta, në opsionin “nxehtësia e thatë”, këto “cookie” mund të vrasin katër lloje të viruseve, përfshirë koronavirusin.

Sipas videos së publikuar nga studiuesit, nëse duam të dezinfektojmë maskën në këtë pajisje, së pari duhet ta ngrohim atë për pesë minuta, derisa temperatura të arrijë 175 gradë. Pastaj vendosim një peshqir brenda, sepse nxehtësia mund të shkrijë maskën.

Vendoseni maskën brenda dhe lëreni për 50 minuta.

Pas kësaj, siç zbuluan shkencëtarët, maskat u dezinfektuan dhe ishin gati për t’u përdorur.

Maskat N95 mund të dezinfektohen deri në 20 herë në këtë pajisje.

Këto maska ​​janë një pjesë kryesore e pajisjeve mbrojtëse për profesionistët mjekësorë që luftojnë COVID. Përkatësisht, ato mbrojnë më mirë se çdo lloj maskë tjetër. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts