Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

MARRËVESHJA/ Një koalicion në përçarjen e madhe: Dule dhe Idrizi, të njëjtat vlera!

PD arriti një marrëveshje me 13 parti, duke formuar një koalicion për zgjedhjet e 25 prillit, cili diktoi dhe ndryshimin e slloganit të fushatës, nga “Shqipëria fiton” në “Aleanca për ndryshim”.

“Emri i koalicionit është “Partia Demokratike – Aleanca për Ndryshim”

“Shkronjat nistore të Koalicionit do të jenë: ‘PD – AN’, thuhet në marrëveshje.

“Ne po bashkohemi, si parti dhe si qytetarë, për t’i sjellë ndryshimin Shqipërisë.

“Ne bashkohemi që të garantojmë fitoren në zgjedhjet e ardhshme dhe t’i sjellim ndryshim vendit tonë.

Ne po ndajmë të njëjtat vlera e parime në veprimtarinë e përgjithshme politike, si edhe në vizionin për qeverisjen e vendit.

Dëshirojmë të koordinojmë angazhimet dhe kontributin për fitoren e përbashkët politike dhe prandaj vendosëm që të formojmë një koalicion për të konkuruar së bashku në zgjedhjet për Kuvendin të datës 25 prill 2021”, detajohet më tej.

Në këtë koalicion janë disa forca të njohura, si ajo republikane, partia e Idrizit dhe e Dules, e të tjera më pak të panjohura.

Ndërkohë, paritë e reja, si ato të Patozit e Topallit apo e Murrizit, apo Nisma Thurrje, nuk janë pjesë e koalicionit me PD. Pra, tej një bashkimi rreth PD-së, opozita shkon njëherësh dhe e përçarë në zgjedhjet e 25 prillit.

Ndërkohë, PS ka vendosur të bëjë historinë për herë të dytë, duke shkuar e vetme në zgjedhje, siç bëri në 2017 dhe fitoi. /tesheshi.com/

 

 

auto pjese dak

Related posts