Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Kur nis vaksinimi në BE? Von der Leyen tregon “dritën në tunelin” COVID

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, njofton se qytetarët e parë të Evropës do të vaksinohen kundër COVID-19 para fundit të dhjetorit të këtij viti.

Në një fjalim para Parlamentit Evropian, ajo paralajmëroi se, megjithë “dritën në fund të tunelit”, nuk duhet të ketë lehtësim të shpejtë të masave të paraqitura kundër përhapjes së virusit koronar.

“Situata me pandeminë është akoma serioze. Me gati 3,000 vdekje në ditë, COVID-19 ishte shkaku numër një i vdekjeve në Bashkimin Evropian javën e kaluar. Spitalet janë ende nën presion. Unë e di që pronarët e dyqaneve, banakierët dhe kamerierët duan heqjen e kufizimeve, por nuk duhet të përsërisim të njëjtat gabime. Relaksimi shumë i shpejtë dhe i tepërt rrezikon një valë të tretë pas Krishtlindjeve,” tha Von der Leyen.

Ai thekson se këto Krishtlindje në BE do të jenë të ndryshme dhe më të qeta, por që ka edhe një lajm të mirë.

“Komisioni Evropian deri më tani ka siguruar kontrata me gjashtë kompani. Qytetarët e parë evropianë tashmë mund të vaksinohen para fundit të dhjetorit. Drita më në fund është në fund të tunelit,” beson ajo.

Von der Leyen u bëri thirrje vendeve anëtare të BE të përgatisin menjëherë logjistikën për vendosjen e miliona dozave të vaksinave, duke përfshirë miliona shiringa; depo frogoriferike, organizimin e qendrave të vaksinimit dhe trajnimin e stafit. /tesheshi.com/

 

 

 

auto pjese dak

Related posts