Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Kur do e ketë SHBA një vaksinë? Dr.Fauci: Hëm!

Nuk ka asnjë garanci që Shtetet e Bashkuara do të kenë një vaksinë efektive kundër COVID-19 deri në fillim të vitit të ardhshëm, tha të martën Anthony Fauci, eksperti kryesor i sëmundjeve infektive në SHBA.

“Shkencëtarët megjithatë janë optimistë të kujdesshëm se ne do të njohim efikasitetin e saj,” tha ai gjatë një seance dëgjimore në Kongres.

Ai gjithashtu tha se ishte i shqetësuar për rritjen e rasteve të reja të koronavirusit në më shumë se gjysmën e shteteve amerikane, përfshirë Arizona-n, Florida-n dhe Texas-in.

Ai thotë se ekziston një fenomen shqetësues “gjithçka ose asgjë”, sipas të cilit shtetet ose po zbatojnë plotësisht masa të rrepta epidemiologjike ose janë hapur shumë shpejt, dhe njerëzit janë mbledhur në bare dhe hapësira publike, duke injoruar rekomandimet e shëndetit publik.

Një ftesë për Trump për të veshur një maskë

Shumë vende që po regjistrojnë një rritje të mprehtë të numrit tëtë  infektuarv kanë masa më të buta ose janë rihapur herët, dhe tani po ngadalësojnë ose ndryshojnë planet për të rifilluar ekonominë.

Në Arizona, ku numri i përditshëm i vdekjeve është rritur, Guvernatori Doug Ducey mbylli bare, palestra, kinema dhe teatro përsëri të hënën.

Texas-i dhe Florida mbyllën plazhet përsëri në prag të fundjavës me Ditën e Pavarësisë në 4 korrik.

Senatori republikan Lamar Alexander i bëri thirrje Presidentit Donald Trump që “herë pas here të vishte maskë” për të hequr stigmën politike që ka filluar t’u bashkohet maskave.

“Presidenti ka shumë mbështetës. Ata do të ndjekin udhëheqjen e tij, dhe kjo do të ndihmojë në përfundimin e këtij debati politik. Ndërhyrjet janë shumë të larta për të vazhduar këtë debat politik pro dhe kundër Trump”, tha Alexander. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com