Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Kriza “Corona”: Hollandezët detyrohen të shkatërrojnë miliona tulipanë çdo ditë

Malet e tulipanëve, trëndafilave, krizantemave dhe luleve të tjera presin shkatërrim në tregun më të madh të luleve në botë.

“Kjo është e vetmja gjë që na ka mbetur,” tha Michel van Schie, zëdhënës i Royal FloraHolland, shoqata e floristëve holandezë dhe gjithashtu shtëpia më e madhe e ankandeve të luleve.

“Ankandi i luleve hollandeze ka ekzistuar për më shumë se njëqind vjet dhe ne kurrë nuk kemi qenë në një krizë si kjo,” i tha ai AFP.

Royal FloraHolland pretendon se midis 70 dhe 80 përqind e prodhimit vjetor të luleve hollandeze është shkatërruar.

Kjo është një goditje e fortë për një vend për të cilin tulipanët janë po aq të rëndësishëm; një simbol i identitetit kombëtar. /tesheshi.com/

 

 

 

auto pjese dak

Related posts