Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Kosova drejt zgjedhjeve, Kadri Veseli bën premtimin e parë si kandidat për kryeministër

Kadri Veseli, kreu u PDK-së e njeherësh i Kuvendit të Kosovës, konfirmoi se do të jetë një nga kandidatët për kryeministrin e ardhshëm pas zgjedhjeve të parakohshme që pritet të mbahen punë javësh.

Ai tha se si kryetar i Kuvendit të Kosovës, kishte ndërmarrë të gjitha masat ligjore në përputhje me Kushtetutën, në mënyrë që të merret një vendim për shpërndarjen e parlamentit dhe të shpallen zgjedhje të parakohshme.

Ai është i kënaqur që të gjitha grupet parlamentare janë pajtuar me iniciativën për shpërndarjen e parlamentit dhe shtoi se, si më parë, ai e mbajti fjalën e tij dhe u morr një vendim.

Si kryeministër, nëse zgjidhet, tha Veseli, ai do të luftojë korrupsionin.

“Unë gjithashtu kam premtuar që të gjithë të korruptuarit do të ndëshkohen, sepse ligji është më i fortë se çdo individ në Kosovë. Kështu që do të jetë në luftën kundër korrupsionit, të cilën unë e mbështes”, tha Veseli.

Ai shtoi se përparësitë e Kosovës janë “një shtet i drejtë, sundimi i ligjit, partneriteti me shtetet perëndimore dhe SHBA, si dhe integrimi në Bashkimin Evropian”.

PDK që drejton Kadri Veseli, parti e themeluar nga Thaçi, është pjesë e koalicionit PAN, pra bashkë me AAK-në e Haradinajt dhe NISMA-n e Limajt.

Deri më tani, PAN qeverisi me Haradinajn si kryeministër, dorëheqja e së cilit ka provokuar tashmë zgjedhje të parakohshme. /tesheshi.com/

 

 

auto pjese dak

Related posts