Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

I moshuari i trishtuar, poster në dritare: Më grriu vetmia, dua një mik!

Tony Williams, 75 vjeç, nuk ka folur me askënd për ditë pasi gruaja e tij Jo, gjithashtu 75 vjeçe, vdiq në maj të këtij viti.

Një fizikan në pension nga Anglia dhe gruaja e tij nuk mund të kishin fëmijë. Tani ai ulet në telefon, duke shpresuar se do të bjerë, por nuk ndodh.

Duke u ndjerë i “mallkuar” për vetminë, ai vendosi një poster në dritare duke kërkuar miq të rinj.

Ai shkroi në poster: Kam humbur Jo, gruan time të dashur dhe shpirtin e shpirtit. Unë nuk kam miq ose familje. Nuk kam me kë të flas. Heshtja e pandërprerë, 24 orë në ditë, është torturë e padurueshme për mua. Askush nuk mund të më ndihmojë?

Toni tashmë ka botuar dy reklama në gazetën e tij lokale, duke kërkuar një mik për të biseduar, por pa rezultat, shkruan Unilad.

Qoftë duke dëgjuar muzikë apo ulur në kopsht, ai thjesht po kërkon ndonjë mik.

Ai madje bëri karta biznesi për t’i ndarë në supermarketin lokal ose kur ishte në një shëtitje. Përsëri, askush nuk u përgjigj.

“Unë provova gjithçka për të bërë miq, por më duket se askush nuk dëshiron të flasë me mua. Pak shumë njerëz kalojnë pranë shtëpisë time, por unë shpresoja që ajo të përhapet në të gjithë komunitetin dhe se dikush mund të japë një dorë.

Jo ishte shoku im më i mirë dhe kemi pasur një jetë të këndshme. Por tani jam vetëm. Gruaja ime e mrekullueshme ka vdekur dhe unë nuk kam askënd. E tëra që dua është që dikush të shohë lutjen dhe të më telefonojë. Unë thjesht dua një bisedë të këndshme që të mos rri në heshtje tërë ditën”, tha Tony Williams.

Ai theksoi se nuk po kërkonte dikë që ta dëgjonte duke qarë, por vetëm për ndonjë person normal për të folur, për ndonjë gjë.

Tony u takua me gruan e tij më shumë se 35 vjet më parë në një lokal. Ai e përshkroi martesën e tyre si “harmoni të përsosur”.

Çifti jetoi për 25 vjet në Kempley, në Dean Forest, Gloucestershire, dhe më pas u transferua në East Hampshire.

“Të dy vinim nga puna çdo natë dhe gatuanim së bashku. Ndonjëherë kalonim orë të tëra duke gatuar, duke qeshur dhe duke dëgjuar muzikë – kjo ishte pika kryesore e ditës sonë,” tha ai.

Ai shtoi se gjithçka ishte thjesht e përsosur.

Fatkeqësisht, Jo u sëmur me kancer të pankreasit. Vetëm nëntë ditë pas diagnozës, ajo ndërroi jetë në shtëpi me Tony-n pranë saj.

Edhe pse fqinjët e tij ofruan ndihmë, Tony tha se po kërkonte dikë në moshën e tij.

“Unë thjesht dua një mik….”, tha Tony. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts