Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

“I have a dream”-i i famshëm: amerikanët kujtojnë Martin Luther King (video)

Në SHBA u kremtua Dita Kombëtare e Martin Luther King, në nderim të një prej figurave më epike amerikane në lëmën e të drejtave të njeriut.

Shëtitja nëpër rrugët kryesore të Uashingtonit u drejtua nga kryetari Muriel Boëser, djali i madh Martin Luther King dhe anëtarët e tjerë të familjes King.

Martin Luther King lindi më 15 janar 1929 në Atlanta. Ai predikoi mosbindje jo të dhunshme dhe mosbindje civile, duke organizuar marshime të shumta për barazi racore.

Në fjalimin e tij të famshëm të 1963 – “Unë kam një ëndërr”, morën pjesë 250,000 njerëz. Fjalimi u përfshi në një antologji të fjalimeve në SHBA, së bashku me presidentët Abraham Lincoln dhe Franklin Rousvelt.

Atij iu dha çmimi Nobel për Paqen në 1964 si një nga fituesit më të rinj.

Martin Luther King u vra në 4 prill 1968 ndërsa qëndronte në ballkonin e një dhome moteli në Memfis, Tenesi. /tesheshi.com/

                                                               

 

 

auto pjese dak

Related posts