Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

HISTORIA/ Saga e një heroi-tradhëtar: kush ishte shkencëtari sirian që u zbuloi sekretet kimike amerikanëve

Washington Post publikoi fragmente nga libri “Vijat e Kuqe”, një raport mbi rolin e një shkencëtari sirian në zbulimin e sekreteve rreth programit kimik sirian për Agjencinë Qendrore të Inteligjencës së SHBA (CIA) dhe mënyrën se si u zbulua përfundimisht.

Washington Post thotë se një studiues sirian në shërbimin sekret të CIA-s ishte i njohur me nofkën “kimisti”, dhe sa pak njerëz e dinin emrin e tij të vërtetë. Profesori dhe shkencëtari i talentuar ishte perfekt për një mision spiun.

Gazeta shton se “kimisti” spiun kaloi një pjesë të rinisë së tij në Shtetet e Bashkuara, ku ai studioi, ushtroi sporte dhe ishte anëtar i organizatave të skautëve, para se të kthehej në atdheun e tij dhe të bëhej një ekspert në prodhimin e armëve kimike. Ai ishte aq krenar për punën e tij saqë ngjalli dyshime.

Historia fillon në Damask në vitin 1988 dhe përpjekja e tij e parë për të vendosur kontakte me amerikanët ndodhi në një konferencë shkencore të mbajtur në Evropë, ku ai i kërkoi mikut të tij të jepte një mesazh në një ambasadë amerikane aty pranë.

Kaluan disa muaj para se CIA ta kontaktojë atë. Ai nuk dukej i befasuar kur një i huaj iu afrua pas leksionit të tij në Universitetin e Damaskut.

“Unë po të prisja ty. Më thirrni Ayman”, i tha ai vizitorit, një oficer i CIA-s 20-vjeçar. Autori i librit nuk përmendi mbiemrin e “kimistit” për të mos rrezikuar anëtarët e mbijetuar të familjes së tij.

Kur shpërtheu lufta civile në 2011, shërbimi amerikan i inteligjencës kishte frikë se Siria do të humbte kontrollin mbi armët e saj kimike, veçanërisht mbi sarin dhe gazrat e tjera nervore vdekjeprurëse.

Këto frikëra u forcuan më tej, siç thuhet në libër, nga më shumë se 14 vjet bashkëpunim me “kimistin”. Shërbimi i inteligjencës amerikane dinte shumë rreth asaj se sa armë kimike kishte Siria dhe ku fshiheshin. Ajo gjithashtu dinte për një kompleks laboratorësh të ruajtur rreptësisht në një kodër me pamje nga kryeqyteti Damask.

Shërbimet e inteligjencës së huaj ishin të vetëdijshëm për Qendrën për Studime Shkencore dhe Kërkime (CERS), si vendi i studimeve që synojnë prodhimin e raketave me rreze të mesme që do të përdoren kundër Izraelit. Por dhe një njësi sekrete e njohur si “Instituti 3000” ishte gjithashtu e fshehur brenda qendrës.

Ayman ishte një nga udhëheqësit dhe studiuesit e saj të shquar. Detyra e tij ishte të prodhonte materiale toksike vdekjeprurëse që ishin futur në kokat e raketave. Shkencëtarët e quajtën projektin “Al-Shakush”, ose “Çekiç”.

Falë pjesëmarrjes së Ayman, “Instituti 3000” ka bërë hapa të jashtëzakonshëm në programin sirian të armëve kimike. Ky program filloi me “gazin e sinapit”, i cili u përdor në llogore në Evropë gjatë Luftës së Parë Botërore.

Pastaj kaloi në një nivel shumë më vdekjeprurës të helmeve të quajtur agjentë nervorë që “Instituti 3000” filloi të prodhonte në një fabrikë nëntokësore jashtë kryeqytetit, të tilla si sarin dhe VX.

Agjenti i CIA-s dëgjoi me kujdes atë që siriani po i thoshte, sepse CIA kishte kohë që dinte për interesin e Sirisë për të prodhuar armë kimike.

Zyrtarët sirianë sugjeruan dy herë në deklaratat publike në fund të viteve 1980 në një “parandalim” të ri kundër Izraelit në përgjigje të armëve bërthamore të vendit. A e kishin fjalën për këtë lloj arme?

Prodhimi i sarinit të pastër në sasi të mëdha, siç ndodhi në Amerikë dhe Rusi gjatë Luftës së Ftohtë, është një gjë e vështirë për një vend të vogël me një bazë industriale modeste, pasi zakonisht humbet efikasitetin me kalimin e kohës.

Prandaj, laboratori i shkencëtarit sirian ka zhvilluar një mënyrë të zgjuar për të kapërcyer këtë problem duke prodhuar “binar sarin” që ruhet veçmas dhe përzihet vetëm në minutën e fundit.

Njëra nga dy substancat e lëngshme ishte alkooli i zakonshëm izopropil, dhe tjetri substanca vdekjeprurëse “DF” që përmban të gjithë përbërësit e tjerë dhe substancat shtesë, të cilat Ayman ishte në gjendje të zbulonte, dhe që ndihmon në ruajtjen e forcës së sarinës midis dy intervaleve të përzierjes .

Gjatë dekadave, mbase një duzinë vendesh kanë prodhuar sarin për përdorim si armë, por asnjë vend tjetër përveç Sirisë nuk ka zhvilluar një formulë si kjo.

Agjenti amerikan përcolli thelbin e bisedës me shkencëtarin sirian në një telegram sekret që ai i dërgoi selisë së CIA-s. Eshtë kryer një analizë e asaj që është deklaruar në të dhe është përcaktuar që informacioni ishte i besueshëm dhe më shumë se i rëndësishëm.

Shkencëtari sirian pastaj filloi të merrte një pagë për të dhënat e tij të cilat u depozituan në një llogari të veçantë që ai kishte në një bankë në në vend offshore

Libri shprehet se në fillim të këtij shekulli, kompleksi laboratorik sirian në majë të kodrës po zgjerohej vazhdimisht në një rrjet laboratorësh dhe qendrash prodhimi. Ajo u rrit në një kompleks prodhimi që përfshinte rreth 40 ndërtesa dhe bunkerë magazinimi në vende të shumta sekrete në të gjithë vendin, nga Damasku në Alepo në veri.

Studiuesit e laboratorit vazhduan të eksperimentojnë me produkte të reja. Në fillim të viteve 2000, programi arriti një lloj ekuilibri: një stok sarin binar nga 1.3 në 1.5 tonë, gaz mustardë dhe VX. Meqenëse situata në Siri ishte e qëndrueshme, nuk kishte nevojë për të prodhuar substanca shtesë.

Shumat në llogarinë e spiunit sirian jashtë vendit u rritën për shkak të parave dhe komisioneve që ai merrte nga klientët. Ai po i afrohej të 50-ave kur gjërat shkuan keq. Anëtarët e shërbimit të sigurisë erdhën në CERS në fund të vitit 2001 për të biseduar me të, duke i kërkuar që të shkonte me ta. Ayman ishte tmerruar. A dyshuan ata për ndonjë gjë? Si

Marrja në pyetje filloi në selinë e shërbimit inteligjent sirian – Mukhabarat, ku shefi i shërbimit të inteligjencës, Assef Shawkat, dhëndri i Presidentit Bashar al-Assad, mori në pyetje Ayman. Shawkat menjëherë i tha Aymanit, “Ata të tradhtuan ty”.

Ai i shpjegoi shkencëtarit të frikësuar se qeveria di gjithçka në lidhje me aktivitetet e tij të fshehta, prandaj do të ishte më mirë që ai të pranonte gjithçka dhe të kërkonte falje bazuar në shërbimet që ai i ofroi Republikës.

Kështu Ayman i pranoi të gjitha. Ai i tha shërbimit të inteligjencës siriane për kontaktin e tij afatgjatë me CIA, për informacionin që u kaloi amerikanëve dhe llogaritë financiare në bankën në e vendit offshore.

Ai tha se askush nuk dinte për aktivitetet e tij të spiunazhit. Bashkëpunëtorët e tij të biznesit dhe dy gratë e tij nuk dinin asgjë për këtë, sepse ai i bëri të gjitha vetë.

Shawkat dhe oficerë të tjerë të inteligjencës dëgjuan, të hutuar dhe të befasuar. Shefi i shërbimit të inteligjencës synonte të merrte në pyetje shkencëtarin për komisionet që ai merrte nga kompanitë e huaja.

Lakmia e Ayman ishte arsyeja që shtyu shërbimet e inteligjencës të zhvillonin një hetim me të. Kjo ishte gjithashtu arsyeja kryesore e arrestimit. Shërbimi inteligjent sirian nuk dinte asgjë në lidhje me shitjen e sekreteve shtetërore në CIA.

Gjykata e shpalli Ayman fajtor për tradhti në një gjyq të fshehtë, për të cilin asgjë nuk dihej në publik, por u përshkrua në detaje nga shkencëtarë të tjerë të CERS si një paralajmërim dhe një mësim.

Të burgosurit e dënuar për krime të rënda në Siri ekzekutohen zakonisht me varje, por Ayman, i cili ishte njëkohësisht një tradhtar dhe një hero kombëtar, mori trajtim të veçantë.

Dy gratë dhe fëmijët e tij u lejuan të largoheshin nga Siria për të filluar një jetë të re jashtë vendit.

Ndërsa Ayman u transferua në burgun famëkeq Adra, ku u zgjua në mëngjesin e 7 prillit 2002 dhe u shoqërua në oborrin e burgut. Një skuadër pushkatimi po e priste atje. Ata i lidhën sytë, e lidhën në një shtyllë dhe e ekzekutuan duke qëlluar. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts