Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

HISTORI/ Ditëlindja e Charles de Foucauld, ja cila qe këshilla e një gruaje për priftin e njohur

Në këtë ditë (15 shtator) 1858, lindi Charles de Foucauld.

Për ata që nuk e dinë se për kë bëhet fjalë, Charles de Foucauld ishte një murg dhe prift katolik që kaloi një periudhë të jetës së tij në Sahara midis fiseve nomade Berber dhe Tuareg.

Ai kaloi njëmbëdhjetë vjet atje, duke thirrur në Krishterim, njëherësh duke u përpjekur të shkëpusë njerëzit nga feja e tyre e Islamit, por nuk arriti të bindte një anëtar të vetëm të fisit Tuareg ta braktiste atë.

Edhe gruaja e moshuar që i shërbeu në shumë takime të rëndësishëm, një ditë i tha: “Ti je një burrë i mirë dhe do të ishte keq për ty të vdisje si jobesimtar (jo në Islam)”. /tesheshi.com/

 

 

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com