Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Gjermani: teoritë e komplotit mbi COVID-in, hebrenjtë në shënjestër të sulmeve

Në Gjermani, numri i sulmeve raciste dhe antisemite u rrit gjatë krizës koronare, tha të shtunën Komisioneri i Qeverisë së Integrimit, Annette Ëidmann-Mauz.

“Gjatë krizës koronare, njerëzit janë spërkatur me dezinfektues dhe sulmuar direkt. Sulmet janë të drejtuara kundër grave hebraike dhe burrave me paraqitje aziatike, kundër të gjitha grupmoshave,” i tha SETimes, Annette Widman-Mauz (CDU e Unionit Kristian Demokratik).

Ajo sqaroi se të dhënat e Zyrës së Këshillimit të Viktimave ishin “të frikshme”.

“Në vetëm disa javë, këto zyra kanë pranuar më shumë se njëqind ankesa,” tha Widman-Mauz.

Teoritë dhe stereotipet e komplotit

Qytetarët e Gjermanisë me origjinë aziatike janë shënjestra e sulmeve për shkak të besimit të grupeve të caktuara që Kina është fajore për shpërthimin e pandemisë. Hebrenjtë, nga ana tjetër, janë nën sulm nga teoricienët e komplotit dhe antisemitët, të cilët, përveç të tjerash, nuk besojnë në krizën e koronës, por në “komplotin pas të cilit qëndrojnë hebrenjtë”.

Widman-Mauz kujtoi seancën e parë të komitetit qeveritar kundër racizmit dhe antisemitizmit, i cili mbajti mbledhjen e tij të parë të mërkurën e kaluar.

“Këto raste tregojnë edhe një herë se sa e rëndësishme është që ne kemi ngritur luftën kundër racizmit dhe antisemitizmit në nivelin më të lartë politik”, tha politikania kristian-demokrate.

Zyra për Kërkime dhe Informacion që merret me raste të antisemitizmit (RIAS) paralajmëroi në fillim të këtij muaji për shfaqjen në rritje të teorive të komplotit antisemitik dhe stereotipeve gjatë pandemisë së virusit koronare. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com