Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

FQINJËT/ Erë lufte Turqi-Greqi, ç’thirrje iu bë së fundi Athinës nga Erdogan

Greqia dhe Turqia kanë vendosur anije luftarake në Mesdheun lindor, dhe tensionet midis dy vendeve kanë qenë të larta qëkur Ankaraja dërgoi një anije për të eksploruar burimet e energjisë në një zonë që Athina thotë se mbivendoset me raftin e saj kontinental, raporton AP.

Greqia e ka dënuar vendimin si një veprim të paligjshëm që shkel të drejtat e tij sovrane, duke deklaruar se anija kërkimore turke është brenda zonës që mbulon raftin e kontinentit grek.

Anijet luftarake greke kanë hyrë në zonë dhe po vrojtojnë anijen turke kërkimore ndeërkohë që ushtria është në gatishmëri, thanë zyrtarët.

Thirrja e Erdoganit

Zbulimet e fundit të gazit natyror dhe planeve të shpimit në Mesdheun lindor kanë çuar në një rritje të re të tensioneve. Në zemër të mosmarrëveshjes është se si llogaritet rafti kontinental i shtetit bregdetar dhe nëse duhet të llogariten ishujt. Turqia beson se qëndrimi i Greqisë është se kjo shkel ligjin ndërkombëtar.

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis foli sot me Presidenten Katerina Sakellaropoulou për ta informuar atë për situatën në Mesdheun lindor, tha kabineti i tij. Ai gjithashtu planifikon të bisedojë me krerët e partive politike.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan paralajmëroi mbrëmë pas një takimi katër-orësh të kabinetit që vendi i tij nuk do të kufizojë kërkimet e tij detare në zonat bregdetare, por gjithashtu dukej pajtues.

“Le të bashkohemi si vende mesdhetare, të gjejmë një formulë që është e pranueshme për të gjithë, që mbron të drejtat e të gjithëve. Ne jemi gjithmonë atje dhe të gatshëm për të zgjidhur mosmarrëveshjet përmes dialogut mbi një bazë të drejtë. Ne do të vazhdojmë të zbatojmë planet tona (në Mesdheun lindor) në fushën e diplomacisë deri sa të mbizotërojë sensi i pranueshëm mbi këtë çështje,” tha ai në një fjalim televiziv.

Tre herë në prag të luftës

Tensionet janë rritur në rajon në muajt e fundit mbi të drejtën për të eksploruar burimet detare të naftës dhe gazit. Muajin e kaluar, Turqia njoftoi se po pezullonte operacionet e saj të eksplorimit në Mesdheun lindor, i cili u pa si një lloj qetësie.

Javën e kaluar, megjithatë, Ankaraja dënoi një marrëveshje të nënshkruar nga Greqia dhe Egjipti për demarkacionin e kufijve detarë dhe zonave ekskluzive ekonomike për të drejtat e shpimit të naftës.

Vitin e kaluar, Turqia nënshkroi një marrëveshje të ngjashme me qeverinë libiane në Tripoli, duke shkaktuar zemërim te Greqia, Qipro dhe Egjipti, të cilat thonë se marrëveshja shkel të drejtat e tyre ekonomike në Mesdhe. Bashkimi Evropian deklaroi se marrëveshja turke me Libinë përfaqëson një shkelje të ligjit ndërkombëtar dhe kërcënon stabilitetin në rajon.

Aleatët dhe fqinjët e NATO-s Greqia dhe Turqia kanë qenë në mosmarrëveshje për dekada të tëra mbi një sërë çështjesh, përfshirë kufijtë detarë, dhe kanë qenë në prag të luftës tre herë që nga mesi i viteve 1970, duke përfshirë edhe një herë të drejtën për të eksploruar naftë në det të hapur. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts