Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Erdogan: Pse Perëndimi është i mërzitur me Turqinë

Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, deklaroi sot se udhëheqësit e Grupit të Minskut kanë dalë në krah të Armenisë dhe po e furnizojnë atë me armë.

Erdogan vizitoi Sirnakun një qytet në kufirin turk me Irakun dhe Sirinë ku po mbahet sot një kongres i udhëheqjes së partisë rajonale.

“Ky vend dhe njerëzit nuk veprojnë më siç u thonë të tjerët, por veprojnë në përputhje me qëllimet e tyre,” tha Erdogan, duke shtuar se rezervat e gazit të zbuluara do të përdoren për të mirën e të gjithë kombit, jo për të mbushur arkat e fuqive të mëdha botërore.

Duke komentuar situatën në Nago-Karabak, Erdogan tha se Turqia mbështet Azerbajxhanin në luftën e saj për të çliruar territorin që Armenia ka pushtuar për gati tre dekada.

Ai theksoi se Shtetet e Bashkuara, Rusia dhe Franca, si udhëheqës të Grupit të Minskut, kanë mbështetur Armeninë. Sipas tij, ata e furnizojnë atë me armë, pavarësisht nga fakti që është një grup i OSBE-së i formuar për të zgjidhur krizën në Kaukazin e Jugut.

“Një armëpushim humanitar u ra dakord përsëri mbrëmë, por Armenia e ka shkelur atë përsëri dhe po kryen sulme,” tha Erdogan, duke shtuar se Perëndimi po shikon në heshtje krimet.

Ai shtoi se Perëndimi është i mërzitur që Turqia kundërshton me zë të lartë sulmet armene ndaj Azerbajxhanit.

“Ne gjithmonë do ta ngremë zërin tonë ndaj padrejtësisë. Ne do të jemi kudo ku ka të keqe për të ndihmuar të shtypurit dhe të drejtat e padrejta”, tha Erdogan. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts