Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Dënim kapital në SHBA: hoqi ish-të dashurën me zjarr, vetë u shua në karrige elektrike

Një burrë nga Tenesi, i cili u shpall fajtor për vrasjen e ish-të dashurës së tij duke i vënë zjarrin në makinën e tij gati 30 vjet më parë, u ekzekutuar në një karrige elektrike në Nashville, kanë konfirmuar zyrtarët e burgut.

Lee Hall, 54 vjeç, u shpall i vdekur në 7:26 pasdite me kohën lokale në burgun e sigurisë maksimale në Riverbend në Nashville.

Hall u dënua me vdekje në 1992 për vrasjen e 22-vjeçares Traci Crozier.

Hall ngriti disa ankesa juridike të pasuksesshme para gjykatave shtetërore dhe federale pas dënimit të tij për vrasje me dashje dhe zjarrvënie në 1992.

Gjykata Supreme e Tenesit këtë javë mohoi kërkesën e tij të fundit për pezullim, sepse ai besonte se njëra prej anëtareve të jurisë ishte e njëanshme, pasi ajo ishte viktimë e dhunës në familje.

Të enjten pasdite, Gjykata Supreme e SHBA refuzoi dhe një ofertë për një vonesë 11-orëshe në zbatim.

Hall zgjodhi të kryente dënimin me vdekje në një karrige elektrike, duke e bërë atë të burgosurin e katërt të dënuar amerikan që ekzekutohet që nga viti 2018.

Në vitin 2014, Tenesi filloi të përdorë përsëri karrigen elektrike për të ekzekutuar dënimin me vdekje. Dënimi përdoret vetëm nëse i burgosuri e zgjedh vetë atë.

Sipas dokumenteve të gjykatës, Hall e leu ish-të dashurën e tij me benzinë ​​dhe i vuri zjarrin në një Nissan Pulsar natën e 16 prillit 1991, pas një grindjeje jashtë shtëpisë së gjyshes së tij. /tesheshi.com/

 

 

auto pjese dak

Related posts