Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Çrregullimi misterioz i trurit në 43 njerëz hutoi mjekët kanadezë: Ç’të jetë?

Mjekët në Kanada janë të shqetësuar se mund të përballen me një sëmundje deri më tani të panjohur të trurit mes një sërë rastesh që përfshijnë humbje të kujtesës, halucinacione dhe atrofi të muskujve.

Politikanët në provincën e New Brunswick kanë kërkuar përgjigje nga mjekët, por me relativisht pak raste, ekspertët thonë se ka shumë më shumë pyetje sesa përgjigje dhe kanë kërkuar që publiku të mos panikohet.

Për më shumë se një vit, zyrtarët e shëndetit publik kanë monitoruar një “grup” prej 43 rastesh të sëmundjes së dyshuar të panjohur neurologjike (pa ndonjë shkak të njohur) në provincë, shkruan The Guardian.

Banorët për herë të parë mësuan për hetimin javën e kaluar pasi doli një letër e shërbimit shëndetësor krahinor që u kërkonte mjekëve të shikonin për simptoma të ngjashme me sëmundjen Creutzfeldt-Jakob – një sëmundje e rrallë, fatale e trurit e shkaktuar nga proteina të deformuara të njohura si prione.

“Ne punojmë me grupe të ndryshme kombëtare dhe ekspertë; megjithatë, një shkak i qartë nuk është përcaktuar ende, “thuhej në letër.

 “Ne nuk kemi asnjë provë që sugjeron se ajo është një sëmundje prion”, tha Dr. Alier Marrero, një neurolog i cili drejtoi hetimet në New Brunswick.

Tani një ekip studiuesish, përfshirë shkencëtarë federalë, po garojnë për të përcaktuar nëse kanë të bëjnë me një sindromë neurologjike të panjohur më parë ose një seri sëmundjesh të palidhura, por të njohura më parë – dhe madje të shërueshme.

Marrero thotë se pacientët fillimisht ankoheshin për dhimbje të pashpjegueshme, ngërçe dhe ndryshime të sjelljes – të gjitha simptoma që mund të diagnostikohen lehtësisht si ankth ose depresion. Por pas 18 deri në 36 muaj, ata filluan të zhvillojnë rënie njohëse, atrofi të muskujve, probleme të pështymës dhe dhëmbë të çuditshëm. Pacientë të shumtë gjithashtu filluan të përjetojnë halucinacione të frikshme, përfshirë ndjenjën e insekteve që zvarriten në lëkurën e tyre.

Tani Marrero dhe ekipi i tij po kryejnë një studim të gjerë të historisë së pacientit, si dhe një sërë testesh, duke përfshirë skanimet e trurit, testet metabolike dhe toksikologjike dhe palcën kurrizore, për të përjashtuar sëmundje të tjera të mundshme të tilla si çmenduri, çrregullime neurodegjenerative, çrregullime autoimune dhe infeksionet e mundshme.

Në vitin 2015, ishte regjistruar vetëm një rast i dyshimtë. Qysh në vitin 2019, kishte 11, dhe në vitin 2020, deri në 24. Studiuesit besojnë se pesë njerëz vdiqën nga sëmundja.

“Ne nuk kemi parë një grup sëmundjesh neurologjike rezistente ndaj diagnozës si kjo në 20 ose më shumë vitet e fundit”, tha Michael Coulthart, kreu i Rrjetit Kanadez të Mbikëqyrjes CJD.

Shumica e rasteve kanë të bëjnë me Gadishullin Akkadian, një rajon pak i populluar në pjesën verilindore të krahinës. Numri i përgjithshëm i rasteve në grup është akoma i ulët, por New Brunswick ka më pak se 800,000 banorë.

Zyrtarët shëndetësorë nuk pranuan të zbulojnë vendet e sakta të rasteve. Marrero dhe ekipi i tij u konsultuan me ekspertë në neurologjinë, mbrojtjen e mjedisit, epidemiologjinë në terren, zoonotikët dhe toksikologjinë për të kuptuar më mirë se çfarë mund të shkaktojë sëmundjen misterioze.

Një ekip studiuesish në rritje po punojnë për të përcaktuar nëse ekziston një lidhje e përbashkët me rastet ose ndonjë shkaktar mjedisor, duke përfshirë burimet e ujit, bimët dhe insektet.

Lajmet për sëmundjen e panjohur kanë ngritur shqetësime, por ekspertët kanë paralajmëruar se nuk po nxirren përfundime të parakohshme.

“Unë nuk e di vërtet nëse kemi një sindromë të përcaktuar fare. Thjesht nuk ka të dhëna të mjaftueshme ende,” tha Valerie Sim, një studiuese e sëmundjeve neurodegjenerative në Universitetin e Alberta. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts