Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

COVID-i, dhe në vendin ku s’ekzistonte: ku dhe si?

Ishujt Vanuatu, një nga pjesët e pakta të botës që deri më tani është kursyer nga pandemia, kanë raportuar rastin e parë të infeksionit me koronavirus.

Ky informacion u njoftua të mërkurën nga autoritetet shëndetësore.

Ministria e Shëndetësisë vendase njoftoi se një 23-vjeçar, i cili u kthye kohët e fundit nga Shtetet e Bashkuara, doli pozitiv për COVID-19 të martën ndërsa ishte në karantinë.

Rasti i zbuluar gjatë karantinës nuk konsiderohet të jetë vendas por erdhi nga jashtë, tha ministria në një deklaratë, duke shtuar se kishte futur masa për të luftuar përhapjen e virusit.

Një person që vinte nga një vend me rrezik të lartë në një fluturim për në atë arkipelag në Paqësorin Jugor u izolua në mënyrë parandaluese nga udhëtarët e tjerë.

Menjëherë pas mbërritjes, ai respektoi të gjitha masat e distancës shoqërore dhe aktualisht po përcaktohet se me kë ishte në kontakt.

Vanuatu mbylli kufijtë e tij në mars për të mbrojtur veten nga pandemia dhe vetëm kohët e fundit ka aprovuar riatdhesimet e kontrolluara rreptësisht. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts