Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Bilanci: Corona kapërcen 1 milion infektime, edhe Gjermani më keq se Kina

Deri në orën 7 të mëngjesit të mëngjesit, gjithsej 1,015,877 njerëz në planet rezultojnë të infektuar me COVID-19.

Infeksioni COVID-19 është një sëmundje tejet ngjitëse e shkaktuar nga një koronavirus (SARS-CoV-2) dhe që ka gjeneruar një një pandemi.

Infeksioni ka arritur pothuajse në çdo cep të globit, por fakti është se më shumë se 212,000 njerëz janë kuruar. Kjo do të thotë që 749.666 raste janë akoma “aktive”, nga të cilat 37.654 janë në gjendje të rëndë.

Deri në këtë mëngjes, 53,218 njerëz janë regjistruar si të shuar nga virusi.

Pika kryesore e re për koronaviruset në botë është SHBA, e cila renditet e para në pasoja me 245,193 të infektuar dhe 6,088 njerëz të shuar.

Më pas vjen Italia, pika qendrore evropiane, me 115.224 infektime dhe 13,955 jetë të humbura.

Vendi i tretë është Spanja, me 112.065 të infektuar dhe 10.348 humbjete.

Ndërkohë, edhe Gjermania gjithashtu e kaloi numrin e Kinës këtë mëngjes – renditur në vendin e katërt për sa i përket numrave – 84,794 të infektua dhe 1,107 jetë të shuara.

Në Kinë, ka 81.620 të infektuar dhe 3,322 humbje jete. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com