Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

VENDIMET/ BE: Ku po gabohet në betejën kundër COVID-19

Parlamenti Evropian paralajmëroi të enjten se metodologjitë dhe kriteret e ndryshme të përdorura nga anëtarët e BE dëmtojnë përpjekjet për të luftuar pandeminë COVID-19 por edhe rimëkëmbjen e ekonomisë evropiane dhe bëri thirrje për harmonizimin e tyre.

Parlamenti Evropian, në Rezolutën e tij mbi Koordinimin e Vlerësimeve Shëndetësore dhe Klasifikimin e Rrezikut në Nivelin e BE-së dhe Implikimet për Shengenin dhe Tregun e Vetëm, të miratuar të enjten me 595 vota pro, 50 kundër dhe 41 abstenime, paralajmëroi mungesën e një metodologjie të harmonizuar për mbledhjen dhe vlerësimin e të dhënave për numri i personave të infektuar.

Praktikat e tilla çojnë në vlerësime të ndryshme të rreziqeve shëndetësore dhe kufizime në lëvizjen e lirë të njerëzve që udhëtojnë nga vendet e tjera të BE, paralajmërojnë eurodeputetët.

Përkufizimet e përbashkëta, kriteret dhe metodologjitë shëndetësore janë thelbësore për të luftuar në mënyrë efektive pandeminë aktuale dhe pasojat e saj ekonomike në BE, thekson Parlamenti Evropian (PE).

Prandaj, rezoluta e miratuar u bëri thirrje vendeve anëtare të pranojnë të njëjtin përkufizim të rasteve pozitive të COVID-19, vdekjes nga ajo sëmundje dhe shërimit nga infeksioni, të njohin reciprokisht rezultatet e provave në të gjitha vendet anëtare, të zvogëlojnë kohën e tepruar të pritjes për teste dhe të caktojnë një periudhë të vetme karantine.

PE gjithashtu u bëri thirrje anëtarëve të koordinojnë kufizimet e udhëtimit në përputhje me propozimin e Komisionit dhe të diskutojnë sa më shpejt të jetë e mundur se si të kthehen në një regjim të funksionuar plotësisht të zonës Shengen, pa kontrolle të kufijve të brendshëm dhe plane të paparashikuara.

PE mirëpret qasjen rajonale të propozuar nga Komisioni dhe konsideron se hartëzimi i rrezikut i zbatuar nga ECDC duhet të kryhet në nivelin rajonal dhe jo vetëm në nivelin kombëtar.

Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC), sipas PE, duhet të jetë përgjegjëse për vlerësimin e rrezikut të përhapjes së virusit dhe botimin e një harte javore të azhurnuar të rrezikut (sipas rajoneve) duke përdorur shenjat e zakonshme të ngjyrave (jeshile, portokalli, e kuqe dhe gri) bazuar në të dhënat e siguruara nga vendet anëtare, tha Parlamenti Evropian.

Rezoluta u miratua të enjten në seancën plenare të Parlamentit Evropian në Bruksel pasi eurodeputetët zhvilluan një debat të martën me komisionerin Didier Reynders dhe ministrin Michael Roth, i cili përfaqësoi presidencën gjermane të Këshillit të BE. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts