Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Askush s’e di se ç’po ndodh, shkencëtarët në frikë: qindra elefantë po vdesin në Afrikë

Misteri rrethon vdekjen “plotësisht të padukshme” të qindra elefantëve në Botsvana, shtëpi për një të tretën e popullsisë së elefantëve të Afrikës, në dy muajt e fundit. Dr. Niall McCann tha se kolegët në shtetin e Afrikës së Jugut kanë parë më shumë se 350 kufoma elefantësh në Delta Okavango që nga fillimi i majit.

Askush nuk e di pse kafshët po vdesin, dhe rezultatet nga laboratori nuk do të vijnë me javë.

Dr McCann, nga Parku Kombëtar i Shpëtimit Kombëtar i Britanisë së Madhe, tha se rojet lokale të sigurisë alarmuan qeverinë në fillim të majit, pasi kaluan deltën e lumit.

“Ata gjetën 169 kufoma në një fluturim tre-orësh,” tha ai. “Të shohësh dhe të numërosh kaq shumë kufoma në tre orë nuk ka ndodhur kurrë në histori. Një muaj më vonë, hulumtimet e zbuluan më shumë kufoma, afro 350. Kjo është plotësisht e paprecedent për sa i përket numrit të elefantëve që vdesin në një zhvillim që nuk ka asnjë lidhje me thatësirën”.

Dr. McCann gjithashtu thotë se arsyeja nuk është as helmim: “Nëse do të ishte cianid i përdorur nga gjuetarët, kafshët e tjera do të vdisnin, por jo. Vetëm elefantët vdesin”. Ai pretendon se arsyeja nuk është antraksi që vrau të paktën 100 elefantë në Botsvana vitin e kaluar.

Por fakti është se shkencëtarët nuk e dinë nëse elefantët janë të sëmurë ose të helmuar. Mënyra se si vdesin kafshët – shumë bien në fytyrat e tyre, këto tregojnë për diçka që sulmon potencialisht sistemin neurologjik të tyre, pohon Dr. McCann.

Gjithashtu, pa e ditur burimin e saktë, është e pamundur të përjashtohet mundësia e përhapjes së sëmundjes tek popullata njerëzore – veçanërisht nëse shkaku ishte ose në burimet ujore ose në tokë. Dr McCann tregon pandeminë COVID-19, e cila besohet të ketë filluar te kafshët. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts