Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

A do ta heq Facebook ndalimin e botimit të lajmeve në Australi?

Facebook ka njoftuar se do të heqë ndalimin e botimit dhe ndarjes së lajmeve në Australi, raporton BBC.

Kujtojmë, rrjeti më i madh social në botë, të enjten e kaluar ndaloi australianët dhe maediat australiane të botonin dhe të ndanin lajmet në platformën e saj. Arsyeja ishte një faturë me të cilën Australia donte të detyronte Google dhe Facebook të paguanin botuesit për përmbajtjen mediatike.

Ministri australian i Financave Josh Frydenberg tha se njeriu i parë i Facebook Mark Zuckerberk i kishte konfirmuar atij se ndalimi do të hiqej në ditët e ardhshme.

Frydenberg konfirmoi se ligji i propozuar do të modifikohet.

Pse Facebook ka ndaluar postimin e lajmeve dhe ndarjen e lajmeve në Australi?

Qeveria australiane ka punuar për ca kohë në një “kod detyrues të sjelljes” që përcakton marrëdhëniet midis mediave tradicionale në vështirësi financiare dhe gjigandëve të internetit, duke filluar me Google dhe Facebook të cilat korrin pjesën më të madhe të të ardhurave globale nga reklamimi dixhital.

Google gjithashtu ka kërcënuar të pezullojë shërbimet e saj në Australi, por së fundmi njoftoi se ka hyrë në një marrëveshje me grupin mediatik të Rupert Murdoch – News Corp., e cila përfshin Wall Street Journal, New York Post, The Times, The Sun, The Australian. Grupi i Kalifornisë ka rënë dakord të paguajë para të mëdha për përmbajtjen e titujve mediatikë që do të shfaqen në një platformë të nisur vitin e kaluar – News Showcase.

Drejtori i Facebook për Australinë dhe Zelandën e Re, William Easton tha në një deklaratë javën e kaluar se shumë njerëz me siguri do të pyesin veten pse ata reagojnë ndryshe nga Google.

Motori i kërkimit i Google është “i lidhur pazgjidhshmërisht me lajmet dhe botuesit e lajmeve nuk japin vullnetarisht përmbajtjen e tyre. Por ata vendosin të botojnë lajmet në Facebook sepse kjo i lejon ata të shesin më shumë pajtime, të rritin përdorues dhe të rrisin të ardhurat nga reklamat,” tha Easton.

Facebook thotë se ka krijuar më shumë se 5 miliardë lidhje me mediat australiane, me vlerë 407 milion dollarë australianë (261 milion euro) për mediat. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts