Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Zbulimi befasues në Vjenë: ç’hasën biologët në një akuarium

Speciet e reja të kafshëve zakonisht zbulohen gjatë ekspeditave në pyje të pashkelura ose në fund të oqeanit.

Por ja që biologët detarë në kopshtin zoologjik Sch Viennanbrunn të Vjenës kanë zbuluar një specie të re gaforre në sistemin e filtrit të akuariumit dhe terrarit.

“Ne kemi qenë duke parë këto gaforre duke notuar në ujë për vite me radhë ndërsa kontrollojmë pishinat ose ushqejmë peshqit. Ata kryesisht lëvizin në tufa, kanë madhësi deri në 6.1 milimetra dhe janë shumëfishuar ndjeshëm,” tha Anton Weissenbacher, kreu i kopshtit zoologjik në Schönbrunn.

Hetimet e gaforreve nën mikroskop u kryen gjatë bllokimit. Secila pjesë e trupit u krahasua me 107 specie të lidhura me krustacet dhe u gjetën ndryshime të dukshme në numrin, gjatësinë dhe trashësinë e fijeve, gjë që çoi në përfundimin se ishte një specie e re, e emëruar pas vendit të zbulimit “Heteromysis schoenbrunnensis”.

Gaforret ndoshta kanë origjinën në Indo-Paqësor dhe arritën në Vjenë aksidentalisht 20 vjet më parë, të fshehur në një gur të peizazhit të akuariumit.

Kjo është specia e dytë e kafshëve që zbulohet në Schönbrunn. Në vitin 2010, shkencëtarët zbuluan një specie të re të kërmillit tropikal nga Borneo, të quajtur “Schwammeria” sipas zv.drejtorit të atëhershëm të kopshtit zoologjik, Harald Schwamme. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts