Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

“Trepça”, dhe Kadri Veseli irritohet me Brukselin: gjuha e BE-së, shkatërruese!

Pas Haradinajt e Isa Mustafës, është dhe Kadri Veseli që ka shfaqur irritimin e tij me Brukselin, pas deklarimit të zëdhënëses Koçijançiç, se “Trepça” duhet të jetë pjesë e dialogut me Serbinë.

“Trepça nuk ka qenë e as nuk do të jetë një çështje në dialogun me Serbinë. Kjo gjuhë i Bashkimit Evropian po shkatërron çdo perspektivë të dialogut dhe fqinjësisë së mirë. Trepça është një e drejtë e natyrshme e Kosovës sot dhe përgjithmonë”, u shpreh kryekuvendari i Kosovës në FB.

Sipas Veselit, Kompleksi i Minierave të Trepçës është një “ligj i natyrshëm i Kosovës”.

Më parë, edhe kryeministri Haradinaj, hodhi poshtë mundësinë e negociatave për statusin e “Trepçës”.

Sipas fjalëve të Haradinajt, një qëndrim i tillë është “i papranueshme, sepse shkel sovranitetin e shtetit të Kosovës”.

Haradinaj shkroi në Facebook se “‘Trepça’ nuk është një problem në marrëdhëniet mes Serbisë dhe Kosovës”. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts