Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Spoti 10 sekondësh që u shit për 6.6 milion dollarë

Në tetor 2020, koleksionisti i artit në Miami, Pablo Rodriguez Fraile, pagoi gati 67,000 dollarë për një video arti 10 sekondëshe, e cila mund të shihej falas në internet. Javën e kaluar, ai e shiti atë për 6.6 milion dollarë.

Vërtetësia e videos nga artisti dixhital Beeple, emri i vërtetë i të cilit është Mike Winkelmann, është konfirmuar nga një bllok zinxhir, i cili shërben si një nënshkrim dixhital që konfirmon pronësinë dhe origjinalitetin e veprës, shkruan CNA.

Eshtë një lloj i ri i aseteve dixhitale, i njohur si “argumente të pazëvendësueshëm” (NFT), popullariteti i të cilave shpërtheu gjatë pandemisë. Teknologjia Blockchain lejon që vepra të tilla të vlerësohen si unike, ndryshe nga objektet tradicionale në internet që mund të riprodhohen shumë herë.

“Ju mund të shkoni në Louvre dhe të bëni një fotografi të Mona Lizës, por nuk do të ketë ndonjë vlerë, sepse nuk keni origjinalin ose histori të veprës”, tha Rodriguez Fraile, i cili thotë se e bleu veprën e Beeple, pasi ishte njohur me punën e artistit. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts