Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Si të dobësoheni pa hequr dorë nga kënaqësia e ushqimit

Mendoni se është e mundur të humbni peshë pa hequr dorë nga ushqimi? Orientimi drejt disa ushqimeve në të kundërt me disa të tjerë mund të lehtësojë metabolizmin dhe të ndihmojë në humbjen e peshës. Për mëngjes, për shembull, mund të zgjidhni një kos (si ai grek), i pasur me proteina, i cili ndihmon të ndiheni energjikë dhe lehtëson tretjen.

Një kujtesë tjetër e thjeshtë dhe e dobishme mund të jetë përdorimi i kanellës, duke e përzier në kafe, në çaj apo në kos. Duket se kanella mund të stabilizojë gliceminën dhe të reduktojë ndjesinë e urisë, veçanërisht tek personat e prekur nga diabeti i tipit 2. Mund të pini çaj ë gjelbër disa herë në ditë. Përmbajtja e tij me katekinë mund të stimulojë organizmin në djegien e yndyrnave të tepërta.

Për të pregatitur supa me perime dhe për të shoqëruar mishin bëni mirë të përdorni edhe quinoa, një bimë barishtore që bën pjesë në familjen e spinaqit. Farat e saj përmbajnë 60% karbohidrate dhe 11% proteina. Është e pasur me fosfor, potasium dhe magnez.

Në drekë dhe në darkë është mirë të shijoni ushqime që kanë në përbërjen e tyre speca, pasi janë të pasur me kapsaicinë, një substancë që duket se ka veti të frenojë urinë dhe të karikojë me energji metabolizmin.

Frutat dhe perimet mund ti konsumoni sipas dëshirës: mollë, dardhë, kunguj, të cilët janë të pasura me ujë dhe fibra, ju ndihmojnë edhe të nxiheni si dhe ju japin energji. Frutat e pyllit, nga ana tjetër, kënaqin dëshirën për të konsumuar ëmbëlsira si dhe përmbajnë më pak kalori se sa një biskotë apo një ëmbëlsirë./tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts