Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Sardenjë: ç’kishte brenda një valixhe që “ra nga qielli” në çatinë e një shtëpie?

Një valixhe plot kokainë u hodh nga një aeroplan në panelin diellor të një shtëpie në ishullin e Sardenjës në Itali.

Katër muaj pas kësaj incidenti, policia ishte në gjendje të identifikonte pilotin që kreu këtë manovër të dështuar dhe ta arrestojë atë.

“Po bie kokainë në Sardenjë”, shkruajnë mediat italiane për ngjarjen nga fundi i marsit të këtij viti, raporton The Guardian.

Një valixhe e mbushur me tetë kilogram e gjysmë kokainë duhej të zbriste në duart e një tregtari në qytetin e Baratili San Pietro.

Por ai aksidentalisht u gjend në oborrin e një shtëpie dhe theu një panel diellor.

“Dëgjuam një goditje të fortë dhe menjëherë thirrëm policinë, e cila mori përsipër një valixhe plot kokainë,” thanë pronarët e shtëpisë në mars.

Sikur kokaina të merrej në tregtarët, vlera e saj në treg do të ishte rreth nëntë milion euro.

Policia ka zbuluar se aeroplani u ngrit nga Roma dhe u zhduk nga radari për 20 minuta – pikërisht në kohën kur ai po bënte rrethore mbi qytet për të hedhur “mall”.

Është kjo një ngjarje që na kujton rastet e kapjes së avioneve me drogë në Shqipëri, për të kuptuar se fenomenin e has kudo. /tesheshi.com/  

auto pjese dak

Related posts