Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Rrëfim tronditës i Britney Spears: Ç’po heq prej tim eti

Ylli amerikan i popit Britney Spears hapi shpirtin e saj në një seancë gjyqësore në Los Anxhelos. Duke folur në gjykatë për herë të parë, këngëtarja tha se babai i saj e kontrollonte atë 100 për qind dhe se ajo dëshironte që ajo të mbaronte sa më shpejt të ishte e mundur.

“Jam e traumatizuar, thjesht dua të kthehem jetën time”, tha Spears.

Babai i saj, Jamie Spears, fitoi kontrollin mbi jetën personale dhe të biznesit të vajzës së tij sipas një urdhri gjykate në 2008.

Në seancë dëgjimore, Spears theu heshtjen e gjatë në lidhje me të ashtuquajturën e saj ruajtje (kujdestari e plotë) dhe dëshmoi kundër babait të saj i cili ka kontroll të plotë mbi të dhe mbi pasurinë e saj për 13 vjet.

Ky vendim iu dha atij pasi këngëtarja përfundoi në spital për shkak të një problemi të shëndetit mendor. Gjyqtarja e Gjykatës Supreme të Los Anxhelosit, Brenda Penny falënderoi Spears për fjalët e saj “trime”, por nuk arriti një vendim, shkruan BBC.

Ekziston një proces i gjatë gjyqësor para se të merret ndonjë vendim për përfundimin e kujdestarisë së plotë.

“Shumë gjëra kanë ndodhur që nga dy vjet më parë, kur isha për herë të fundit në gjykatë. Nuk shkova më në gjykatë sepse ndjehesha sikur askush as nuk më dëgjonte,” tha Spears.

Ajo tha se nuk iu dha privatësia, se dëshironte të martohej dhe të kishte fëmijë dhe se ishte e detyruar të përdorte kontracepsion, të merrte ilaçe të ndryshme dhe të merrte pjesë në seanca terapie kundër vullnetit të saj. Spears tha se ajo u vu në litium, megjithë kundërshtimet e saj.

“Eshtë një ilaç i fortë. Mund të qëndroni të dëmtuar mendërisht nëse qëndroni në të për më shumë se pesë muaj. Ndihesha e dehur, nuk mund të flisja me prindërit e mi për asgjë,” zbuloi ajo në rrëfimin e saj.

Jamie Spears ka dhënë dorëheqjen përkohësisht si kujdestar i vajzës së tij në vitin 2019 për arsye shëndetësore dhe ylli i pop-it ka kërkuar që vendimi të bëhet i përhershëm.

Jamie Spears u torturua nga pretendimet e këngëtaret në gjykatë, sipas avokatit të tij.

“Atij i vjen keq që sheh vajzën e tij duke vuajtur,” tha ai në gjykatë.

Ekipi ligjor i Jamie Spears kishte insistuar më parë se ai bëri një punë të mirë në menaxhimin e financave të vajzës së tij.

Dhjetëra fansa nga e ashtuquajtura lëvizje #FreeBritney u mblodhën para gjykatës, duke mbajtur tabela me shkrim “Lironi Britney tani!” dhe “Dil nga jeta e Britney!”.

“Gjithçka që ajo tha ishte tronditëse dhe ishte në të vërtetë edhe më e keqe nga sa mendoja me të vërtetë,” tha Megan Radford, një nga themelueset e lëvizjes.

Spears tha gjatë dëgjimit se ishte e zhgënjyer me sjelljen e babait të saj, i cili ia menaxhoi karrierën.

“Ai e donte kontrollin edhe pse po dëmtonte edhe vajzën e tij. Kam punuar shtatë ditë në javë. Ishte si prostitucion. Unë nuk kisha një kartë krediti, para ose pasaportën time. Jam e traumatizuar. Unë nuk jam e lumtur, nuk mund të fle. Jam shumë i zemëruar”, tha Spears.

Këngëtarja shtoi se dëshiron të punësojë një avokat të zgjedhur prej saj, duke pasur parasysh që avokati i saj aktual i mbrojtjes, Samuel Ingham III, u emërua me një vendim gjykate në 2008.

Spears gjithashtu tha se ajo dëshiron të krijojë një familje me të dashurin e saj Sam Asghari.

“Do të doja të martohesha dhe të kisha një fëmijë. Më thanë që nuk mund të martohesha. Kam një spirale brenda meje, por ky i ashtuquajturi ekip nuk më lejon të shkoj te mjeku për ta hequr atë sepse ata nuk duan që unë të kem fëmijë. Kjo kujdestari më bën më shumë dëm, sesa përfitime,” tha këngëtarja.

“Do të doja të mund ta ndaja historinë time me botën. Unë dua që të gjithë të më dëgjojnë. Dua t’i jap fund kësaj,” tha këngëtarja.

Seanca tjetër është caktuar për 14 korrik. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts