Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

REPORTAZHI/ Pse serbët po marrosen pas plazheve shqiptare, pas Ksamilit

Për shkak të pandemisë koronavirus dhe kufizimeve të udhëtimit, turistët serbë kanë zbuluar një destinacion të ri veror.

“Gjithçka është e zënë me mua deri më 25 shtator, të ftuar nga Serbia kanë rezervuar,” tha Ana Miri, pronarja e një konvikti në Ksamil, në jug të Shqipërisë.

Gjuha serbe rezonon me vendpushimin veror në detin Jon, përballë Korfuzit hrek, dhe hitet popullore serbe mund të dëgjohen në plazhet e bukura me rërë me det kristal.

Shqipëria definitivisht zbulon turizmin dhe ia varton gjithçka, shkruan portali nova.rs në një raport të madh nga Shqipëria.

Hotele dhe vila të reja po shfaqen në çdo hap, të gatshëm për të pritur turistë. Ashtu si verën e kaluar, edhe këtë sezon turistët janë të mirëpritur pa ndonjë test ose çertifikatë vaksinimi.

Kjo është një nga arsyet më të rëndësishme pse shumë serbë kanë zgjedhur Shqipërinë për pushimet e tyre verore.

“Nuk ka asnjë pengesë, asnjë test, kjo është arsyeja pse ne jemi këtu. Ka interes të madh në Shqipëri këtë sezon”, është i bindur Milinko, i cili erdhi në Ksamil për një pushim veror me familjen e tij nga Novi Sadi.

Në Shqipëri, Corona sikur nuk ekziston më, shkruan nova.rs.

Në hyrje të dyqaneve ka njoftime që ju paralajmërojnë se duhet të mbani një maskë mbrojtëse, por në praktikë askush nuk e respekton këtë, shkruan kjo media.

Për një çift të martuar nga Beogradi, Aleksandra dhe Zoran, çmimet e favorshme të akomodimit i joshën të vinin në Shqipëri.

Shqipëria iu duk atyre një aventurë e mirë dhe ende e pashkelur.

“Ne nuk kemi qenë në det për vite me radhë, kishim disa përparësi të tjera. Tani kemi llogaritur që për relativisht pak para mund të kalojmë 20 ditë në det, vendosëm të kalonim një pushim vërtet të mirë. Nuk është vetëm çështje e përballueshme akomodimi, por edhe çmimi i ushqimit. Asnjëherë më parë nuk kam ngrënë peshk dhe ushqim deti kaq lirë e kaq të shijshëm”, thotë Aleksandri me një buzëqeshje.

Ai thotë se hotelierët shqiptarë janë shumë të sjellshëm dhe lehtësues, ndaj dhe turistët serbë ndihen të sigurt prej një pritjeje të ngrohtë.

Përveç turistëve serbë, shumë maqedonas kanë mbërritur në Shqipëri ndërkohë që dëgjohet gjuha boshnjake.

Deti blu kristal, kalimi kufitar pa procedura të mëdha COVID dhe çmime të volitshme, janë vetëm disa nga arsyet që tërheqin turistët të pushtojnë çadra dhe shezlongë në plazhet shqiptare.

Ama, ndërsa përparon sezoni, çmimet do të rriten, shpjegojnë punonjësit në sektorin e mikpritjes dhe turizmit. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts