Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

REAGIMI/ Rikthimi i karikaturave fyese ndaj Profetit Muhamed: në ç’vende arabe po bojkotohen produkteve franceze

Kompanitë dhe shoqatat arabe kanë njoftuar një bojkot të produkteve franceze dhe tërheqjen e tyre të plotë nga vitrinat e dyqaneve të tyre, si pjesë e një fushate proteste kundër fyerjeve të vazhdueshme ndaj Islamit dhe Profetit Muhamed.

Gjatë orëve të kaluara, dhjetra kompani dhe korporata janë bashkuar me fushatën dhe njoftuan një bojkot dhe tërheqjen e plotë të produkteve franceze përmes platformave të ndryshme në faqen e internetit.

Në Kuvajt, presidenti dhe anëtarët e bordit të Alnaeem Coop kanë vendosur të bojkotojnë të gjitha produktet franceze, pa i ofruar ose shitur, dhe t’i heqin ato plotësisht nga të gjitha anët e korporatës, duke refuzuar plotësisht çdo gjë që ka të bëjë me fyerjen e Islamit dhe Profetit Muhamed.

Shoqata tregtare kuvajtiane Aldaher ndërmori të njëjtin hap, duke thënë: “Bazuar në qëndrimin e presidentit francez Emmanuel Macron dhe mbështetjen e tij për karikaturat që fyen Profetin tonë të dashur, ne kemi vendosur të heqim të gjitha produktet franceze nga tregu deri në një njoftim tjetër”.

Al-Aqeelah dhe Saad Al Abdullah City Cooperative Society,   gjithashtu u bashkuan me fushatën dhe postuan foto në platformat e tyre që tregonin se produktet franceze hiqeshin nga vitrinat e tyre të dyqaneve.

Në Katar, Alwajba njoftoi një bojkot të produkteve franceze dhe u zotua t’u ofrojë klientëve produkte të ngjashme nga prodhuesit e tjerë.

Zyrtarët nga kjo kompani shkruan në llogarinë e tyre zyrtare në Twitter: “Duke dënuar çdo formë të fyerjes ndaj Profetit tonë, dhe duke qëndruar në mbrojtje të tij, ne njoftojmë se jemi bashkuar në fushatën për të bojkotuar produktet franceze”.

Kompania e konsumit “Almera Group” (shoqëri aksionare e Katarit), njoftoi tërheqjen e të gjitha produkteve nga të gjitha filialet e saj deri në një njoftim tjetër, në përgjigje të dëshirave të klientëve të saj.

Universiteti i Katarit gjithashtu u bashkua me fushatën, pasi administrata e tij vendosi të shtyjë Javën e Kulturës Franceze për një kohë të pacaktuar, “si reagim ndaj ngjarjeve të fundit në lidhje me fyerjen e qëllimshme të Islamit dhe simboleve të tij”.

Aplikacioni Sununu Store u bashkua me fushatën, duke thënë: “Ne jemi duke njoftuar zyrtarisht, si një kompani kombëtare, pezullimin e të gjitha produkteve franceze nga dyqanet që marrin pjesë në aplikimin tonë deri në një njoftim tjetër, në mbrojtje të të Dërguarit të fundit të Allahut, Muhamedit”.

Ditët e fundit, Franca ka qenë arenë e deklaratave të diskutueshme dhe fyese nga një numër i madh i politikanëve francezë në kurriz të Islamit dhe muslimanëve, pas vrasjes së një mësuesi të historisë i cili u tregoi fëmijëve karikatura ofenduese të Profetit Muhamed.

Të mërkurën, Macron u tha gazetarëve se Franca nuk do të dorëzohej dhe as nuk do të tërhiqej nga karikaturat. /tesheshi.com/

 

 

auto pjese dak

Related posts