Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Rast i rrallë: pas 24,000 vjetësh, kjo kafshë erdhi përsëri në jetë

Rotifer është ndoshta kafsha më e vështirë dhe më e vogël që keni dëgjuar ndonjëherë.

Qeniet mikroskopike, shumëqelizore kanë anatomi komplekse dhe janë një nga kafshët më rezistente ndaj planetit në planet. Ata tolerojnë aciditetin ekstrem, urinë, nivelet e ulëta të oksigjenit dhe vitet e dehidrimit.

Ishte kjo kafshë që erdhi në jetë pasi ishte ngrirë në Siberi për 24,000 vjet, raporton BBC.

Studimet e mëparshme kanë treguar se kjo kafshë mund të mbijetojë e ngrirë deri në 10 vjet.

Por një studim i ri, botuar të hënën në Biology aktuale, beson se ato mund të zgjasin për mijëra vjet, nëse jo për një kohë të pacaktuar.

“Opinioni është se një organizëm shumëqelizor mund të ngrihet dhe të ruhet si i tillë për mijëra vjet, dhe më pas të rikthehet në jetë,” tha Stas Malavin nga Instituti Rus për Problemet Fizike-Kimike dhe Biologjike në Shkencën e Tokës.

Ai tha se duhen shumë hulumtime për të parë se si erdhi arritja.

Rrotat Bdeloid janë një klasë rrotulluesish që gjenden në mjediset e ujërave të ëmbla nëpër botë. Emri Rotifer vjen nga latinishtja që do të thotë “transportues i rrotave”. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts