Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

POZICIONIMI/ Pse SHBA po tërheq sistemin “Patriot” nga Lindja e Mesme?

Shtetet e Bashkuara po zvogëlojnë ndjeshëm numrin e sistemeve anti-raketa në Arabinë Saudite dhe Lindjen e Mesme, pasi vëmendja e ushtrisë është përqendruar në sfidat e mundshme të ardhshme me Rusinë dhe Kinën.

Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin ka urdhëruar komandantin e Komandës Qendrore të SHBA, e cila mbikëqyr rajonin, të bëjë një tërheqje këtë verë me qëllim të riorganizimit të mëtejshëm, raporton CNN.

Disa pjesë të sistemit dhe pajisjeve do të kthehen në SHBA për mirëmbajtje dhe riparim shumë të nevojshëm, ndërsa pjesa tjetër do të rishpërndahet në rajone të tjera, tha zëdhënësja e Pentagonit Jessica McNulty.

Kundërshtimi i Kinës dhe Rusisë

Ajo theksoi se ky vendim u mor në koordinim të ngushtë me vendet pritëse dhe me synime të qarta për të ruajtur më tej të gjitha aftësitë në lidhje me detyrimet e sigurisë së SHBA në rajon.

Një zyrtar i Pentagonit nuk specifikoi në cilin drejtim trupat do të ridrejtohen dhe CNN raporton se raporti i Wall Street Journal, sipas burimeve në administratën amerikane, thotë se ky veprim pasqyron një ndryshim të madh në Ministrinë e Mbrojtjes për të përqendruar përpjekjet e saj në përballjen me Kinën dhe Rusinë si kërcënime. në të ardhmen, duke u larguar nga konflikti në Lindjen e Mesme.

Shtetet e Bashkuara forcuan praninë e tyre ushtarake në Arabinë Saudite pas sulmeve në objektet e naftës në vend që i atribuohen Iranit, në shtator 2019, i cili prishi furnizimin global të naftës.

Pas sulmit, Shtetet e Bashkuara dërguan mijëra trupa në vend, si dhe dy bateri raketash Patriot dhe një sistem THAAD.

Pjesë e një tërheqjeje më të gjerë të SHBA nga rajoni i Lindjes së Mesme

Shtetet e Bashkuara dërguan gjithashtu sisteme raketash Patriot në Irak për të mbrojtur forcat e SHBA pas kërcënimeve nga Irani.

Sipas raportit, tetë bateri raketa Patriot janë planifikuar të tërhiqen nga Iraku, Kuvajti, Jordania dhe Arabia Saudite, si dhe sistemi THAAD po tërhiqet nga ky vend dhe gjithashtu, numri i aeroplanëve luftarakë në rajon po zvogëlohet.

Zhvendosja e forcave nga Arabia Saudite dhe vendet fqinje vjen si pjesë e një tërheqjeje më të gjerë të SHBA në rajon, pasi do të përfundojë tërheqjen e saj nga Afganistani para 11 Shtatorit, me urdhër të Presidentit Joe Biden. Nën qeverisjen e Trump, numri i trupave amerikane në Irak u zvogëlua në 2,500. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts