Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Pista e gabuar: atleti amerikan që mendoi se theu rekordin e Usain Bolt (pamje)

Atleti amerikan Noah Lyles mendoi për një moment se ai ishte mbajtësi i ri i rekordeve botërore në 200 metra. Më saktësisht, ai mendoi se arriti një rezultat më të mirë se ai i Usain Bolt nga 2009, i cili kapi gjatësinë e përmendur në 19.19 sekonda.

Lyles arriti të vraponte 18.90 sekonda në një garë në distancë në Florida dhe u trondit pasi pa rezultatin kur kaloi vijën e finishit. Megjithatë, disa minuta më vonë ai u kthye në realitet pasi kuptoi se ishte në pistën e gabuar, e cila ishte15 metra më e shkurtër.

Edhe pse fillimisht mendoi se vraponte 200 metra në 18.90 sekonda, ai në të vërtetë vrapoi në 185 metra.

Më vonë doli se “rekordi i ri botëror” i atletit amerikan ishte në fakt një dështim i organizatorëve që i futën vrapuesit në pistën e gabuar. Lyles gjithashtu foli duke thënë se ishte e papranueshme të luash me ndjenjat e tij në këtë mënyrë. /tesheshi.com/ 

auto pjese dak

Related posts