Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

PARALAJMËRIMI/ A do të shpallë Erdogan se Amerika ka kryer gjenocid kundër indigjenëve?

Meqenëse Presidenti i SHBA Joe Biden zyrtarisht pranoi gjenocidin armen në 1915, kjo do të thotë se ka ardhur koha të flasim edhe për amerikanët vendas, ndryshe indigjenët. Nëse Shtetet e Bashkuara nuk mund të bëjnë përparim në këtë çështje, ata do ta gjejnë veten të prekshëm në skenën botërore.

Kolumnistja Angelina NeWsom e shkruajti këtë në artikullin e saj në gazetën britanike The Independent, duke deklaruar në fillim që dy artikuj mediatikë u përhapën në internet pasi Presidenti Biden pranoi zyrtarisht gjenocidin ndaj armenëve në 1915. I pari është një artikull i pavarur nga 2019 në lidhje me Presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan i cili “kërcënoi” njohjen e gjenocidit kundër amerikanëve vendas të kryer nga emigrantët evropianë.

Tjetri ishte një videoklip i Rick Santorum, një ish-senator republikan nga Pensilvania dhe një komentator i CNN, i cili tha “Ne e ndërtuam vendin nga e para”, i cili u interpretua si një nënvlerësim i rolit të njerëzve autoktonë.

Debat për legjitimitetin

Të dyja deklaratat kanë shkaktuar debate në lidhje me legjitimitetin e Shteteve të Bashkuara për të bërë deklarata në lidhje me gjenocidin në të gjithë botën edhe pse ende nuk e ka pranuar historinë e vet të gjenocidit kundër amerikanëve vendas, komentoi Newsom.

Ajo shtoi se një raport i botuar nga The Independent në 2019, me titull “Erdogan kërcënon të njohë gjenocidin kundër amerikanëve vendas në përgjigje të rezolutës për Armeninë”, tani citohet në Twitter 1,138 herë, kryesisht nga përdoruesit që i kërkojnë Erdoganit të mbajë premtimin e tij.

Ndërsa shumë argumentojnë se Amerika me të vërtetë ka pranuar gjenocidin e saj kundër amerikanëve vendas, kjo thjesht nuk është e vërtetë, shkroi Neësom, duke besuar se ishte arsyeja që çoi në kërkesa të tilla.

Ajo pretendon që nxënësve në shkolla u jepen mësime të hollësishme në lidhje me këtë gjenocid në lidhje me “zhvendosjen” ose theksin që vendasit morën pjesë në luftën kundër emigrantëve në vetëmbrojtje në mënyrë që të justifikonin gjenocidin masiv. Në shumë raste, politika amerikane justifikohet duke zhvendosur fajin për rënien e madhe të popullsisë autoktone të sëmundjeve dhe faktorë të tjerë.

Njohja e gjenocidit

Sidoqoftë, siç thotë autorja, e gjithë kjo mund të përshkruhet me një fjalë – “gjenocid”.

Nëse Amerika nuk e njeh këtë gjenocid, ajo do të lëkund besueshmërinë e qeverisë amerikane në politikën ndërkombëtare dhe gjenocidi kundër popullit autokton do të përdoret kundër Shteteve të Bashkuara.

Newsom komentoi disa mizori të kryera kundër popullit autokton, përfshirë krijimin e shkollave me konvikt ku vendasit u detyruan të ndiqnin në mënyrë që të “vrisnin një indian dhe të shpëtonin një njeri”, një citat famëkeq nga themeluesi i Shkollës Industriale Indiane në Carlisle, gjeneral Richard H. Pratt.

Fëmijët autoktonë u detyruan të presin flokët dhe të kthehen në krishterim. Atyre iu vunë emra “të krishterë” dhe duhej të flisnin vetëm anglisht.

Indigjenëve shpesh u jepen vetëm shënime në fund të faqes kur rishkruajnë historinë amerikane, që do të thotë se trashëgimia gjenocidale në politikën amerikane ka kaluar për breza dhe efektet e saj zgjasin, beson autori.

Shtetet e Bashkuara kanë njohur zyrtarisht gjenocidin e armenëve, e cila është një gjë e mirë, përfundoi ajo në fund të tekstit. Ai e sheh këtë si një tregues që qeveria amerikane mund të përballet me çështje të tilla. Por që Amerika të ruajë besueshmërinë e saj në drejtim të të drejtave të njeriut ose në lidhje me krimet e së kaluarës, ajo gjithashtu duhet të njohë historinë e saj dhe të punojë për ta korrigjuar atë, tha Newsom. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts